historie šachu na Valašsku

Valašský šachový klub mládeže

GP FR.LHOTA

1.VASTO Grand Prix jsme zahájili úspěšně

V sobotu 12. prosince 2009 byl zahájen seriál mezinárodních turnajů „1.VASTO Grand Prix".  Valašský šachový klub mládeže a ZŠ Francova Lhota se prvního turnaje zhostily na úrovni. Svědčí o tom účast 63 šachistů a šachistek včetně 10 hráčů ze Slovenska a bohatý cenový fond.

Výprava Zbrojovky Vsetín dopadla ve Francově Lhotě úspěšně. Pavel Budík v nejmladší kategorii H-10 vybojoval stříbrnou medaili, získal 6 bodů, prohrál jen se zlatým Karlem Vrajem z Hošťálkové. Hrál soustředěně, snažil se a výsledky se dostavily. Bravo, Pavle.

Vítězem kategorie H-12 se stal s plným počtem 7 bodů Matyáš Kovařík, po dlouhé době se mu podařilo v přímém souboji o zlato porazit Karla Kachtíka z Hošťálkové, s nímž měl za sebou z předchozích turnajů dlouhou sérii remíz. Ve vynikající formě se předvedl Daniel Ondřejík, získal 5 bodů a skončil na výborném čtvrtém místě. Hoši, bylo to úžasné. V této kategorii startoval ještě Honza Střelec, po solidním výkonu a zisku 3 bodů skončil na 17.místě.

V kategorii H-16 porovnali se svými soupeři síly Áron Fojtů (skončil se 4,5 body na 7.místě), Rosťa Vilém ( 4 body a 8.místo) a Lukáš Gabryš (4 body a 10.místo). Tato kategorie je otevřená i šachistům mezi šestnácti a osmnácti lety, takže konkurence je skutečně nabytá. Zlato bral Ondra Karlík za 6,5 bodů. Ten si po skončení turnaje „střihnul" i několik bleskových partií s mezinárodním mistrem Karolem Motúzem, který doprovázel výpravu z Lysé pod Makytou. Jejich výsledky neznám, ale vypadali spokojeně oba dva.

Důležitou roli kouče výpravy ŠK Zbrojovka Vsetín plnil Ivan Bartošek. Díky Ivane. A za pomoc děkuji též dnešním šoférům Pavlu Budíkovi staršímu a Janu Ondřejíkovi.

Na další turnaj 1. VASTO Grand Prix vyrazíme v sobotu 16. ledna 2010 do Karolinky. Mezitím nás čekají Vánoční žákovský turnaj na Zbrojovce (23. 12. 2009) a první trojkolo Krajského přeboru družstev starších žáků v Osvětimanech (9. 1. 2010). A samozřejmě též usilovný trénink...