historie šachu na Valašsku

Valašský šachový klub mládeže

PLZEŇ 2012

Plzeň 2012 (18. 8. - 25. 8.)

Když jsem přemýšlel, kde hrát v létě šachový turnaj, napadla mě Plzeň. Nikdy jsem v Plzni nebyl a startovní pole naznačovalo, že o silné hráče nebude nouze. Ze Vsetína jsme vyjeli ve složení Bartošek, Smilek. Turnaje se nakonec nezúčastnili všichni přihlášení hráči, ale startovalo 6 Mezinárodních mistrů a 3 Fide mistři. Celkem změřilo své síly 60 šachistů z 8 států. Hrálo se na 9 kol švýcarským systémem s tempem 1,5 hod/40 tahů plus 30min s přídavkem 30s na tah. Tohle tempo hry má své výhody a nevýhody, je ale pravda, že jsem nezaregistroval ani jednu prohru na čas.

Turnaj proběhl poměrně v poklidu. Hrálo se v krásném sále Měšťanské Besedy. První kolo bylo dost zvláštní, protože mistři byli ve „Švýcaru" nasazeni proti sobě a byla jim napsána remíza. To mohlo trošku zamíchat celým pořadím v prvních kolech.

První místo si pohlídal největší favorit IM Petr Neuman se ziskem 7b. Druhý skončil německý IM Sebastian Plischki a třetí příčku si vybojoval mocným finišem Zdeněk Hába, oba po 6,5b. Výborně hráli také někteří velmi mladí hráči, např. Martin Hollan (5b), Petr Hollan (4b) z SK OAZA Praha a Jonáš Eret (4,5b) z SK Sokol Klatovy. Myslím, že kluci půjdou hodně vysoko.

Vsetínské duo mělo skvělý start, oba jsme měli s Ivanem po dvou kolech 2b. Ivan nakonec získal 3,5b. To není nijak oslnivé, ale v první polovině turnaje hrál velmi dobře. V pátém kole porazil s přehledem Simeta a v šestém kole měl černýma lehkou výhodu proti IM Piankovovi, ve střední hře bohužel nenašel správné pokračování a mistr se pak ukázal silnější.

Já jsem skončil s 5,5b na 11. místě. Zatím je to asi jeden z mých největších úspěchů. Jsem poměrně spokojený se svojí hrou. Celý turnaj jsem hrál bílými jen 1.d4 a přeorientoval jsem se na zavřené hry. No hrůza, vypadá to, že se ze mě stává poziční šachista...