Šachový klub VSETÍN

Šachový klub VSETÍN
 
historie klubu
 
zprávy z klubu
 
soutěže družstev
 
galerie hráčů
 
fotogalerie
 
přebor Vsetína
 
šachové úlohy
 
články
 
mládež
 
historie šachu na Valašsku
 
Valašský šachový klub mládeže

SOUTĚŽ-PRAVIDLA

 

Soutěž v řešení šachových úloh 


Pravidla:

1. Soutěže se může zúčastnit kdokoli. Odděleně budou hodnoceni "členové Zbrojovky Vsetín do 18 let" a "veřejnost" (všichni ostatní).


Pro obě skupiny soutěžících:


2.
1 x týdně, vždy mezi pondělkem 0:01 a středou 23:59 bude na www.sachy-vsetin.cz v rubrice šachové úlohy vyvěšen diagram - dvojtažka (bílý na tahu matí druhým tahem). Do neděle 23:59 téhož týdne je možné zaslat řešení mailem na adresu klubu  skz@sachy-vsetin.cz . U dvojtažek stačí napsat první tah bílého. Nezapomeňte se podepsat. popř. můžete uvést i šachový oddíl jehož jste členem. Následující týden bude zveřejněno správné řešení a uvedeni vítězní řešitelé. Toto se bude opakovat 30 týdnů po sobě.


Pro veřejnost:


3. Protože pro veřejnost je soutěž vyhlášena se zpožděním, jsou do soutěže zahrnuty pouze úlohy č. 8 -30. První správný řešitel získá 5 bodů, druhý 4 body, třetí 3 body, čtvrtý 2 body, pátý 1 bod. Prvních pět úspěšných řešitelů jednotlivých úloh i celkové průběžné pořadí bude průběžně vyvěšováno v části "šachové úlohy/výsledky". Původně jsme zvažovali tučné finanční ceny pro vítěze, ale nakonec jsme seznali, že největší odměna šachisty je uznání kolegů a od peněžních cen jsme ustoupili. S jednou výjimkou, a tou je startovné zdarma na Přeboru Vsetína 2013  pro nejlepšího řešitele (řešitelé ze šachového oddílu Zbrojovky Vsetín se nepočítají).

 

Pro členy Zbrojovky Vsetín do 18 let:


4.
První správný řešitel získá 3 body, druhý 2 body, třetí 1 bod. Soutěž bude mít tři dílčí vítěze - jednoho za každou desítku diagramů a jednoho celkového - za všech 30 diagramů. Dílčí dostanou šachovou knihu, celkový 500 Kč od oddílu na šachové aktivity (příspěvek na turnaj, šachový tábor, sleva na oddílových příspěvcích, ...). Při rovnosti bodů uspořádáme rozstřel v řešení diagramů v rámci tréninku.

 

Zábavu při řešení a úspěch v soutěži vám přejí Standa Juříček, David Klímek a Radek Zádrapa.

 
Slovo autora dvojtažek Stanislava Juříčka:

 

Milí mladí (i starší) přátelé,


výbor našeho oddílu mne oslovil s tím, abych ze své úlohářské praxe vybral asi 30 dvojtažek různé obtížnosti, které budou uveřejňovány průběžně (týdenně) na našich webových stránkách a Vy budete soutěžit v jejich řešení. Jde o dobrou ideu, protože i v úlohovém šachu jsou motivy, které lze použít v praktické hře. Zvláště když jsou moje práce komponovány ve strategickém směru, tedy v tzv. anglické škole úlohové, která je praktickému šachistovi i laickému řešiteli nejbližší. Nebylo by pro mne obtížné najít stejný počet kvalitnějších dvojtažek od jiných renomovaných autorů. Uvedenou myšlenkou ale zabijeme, jak se říká, dvě mouchy jednou ranou.


Za prvé:


Bude prezentována moje vlastní tvorba (a potažmo tedy i oddílová) v tomto, méně frekventovaném odvětví šachu. Všichni mne znáte jako kandidáta mistra sportu v praktické hře, ale méně z Vás už ví, že stejný titul mám i v šachu kompozičním. V posledních dvou Albech českých skladeb, což je v podstatě Mistrovství ČR, mám totiž v oddělení dvojtažek v celkovém hodnocení jedno stříbrné a jedno bronzové umístění. Kromě toho jsem získal také dalších 24 ocenění (8 čestných uznání a 16 pochvalných zmínek), většinou v zahraničí. K dnešnímu dni mi nejrůznější noviny a časopisy po celém světě publikovaly již kolem 400 skladeb a bezmála celá stovka z nich je dokonce uvedena i ve světové databázi šachových úloh (World database chess problem+wiki).


A za druhé:


Jak jsem již naznačil, samotné řešení Vám přispěje ke strategickému i taktickému myšlení, i když je možné, že Vás někdy také pozlobí ... Pro zajímavost jsem u všech dvojtažek ponechal v angličtině, ruštině, němčině, chorvatštině a slovenštině i dobové komentáře rozhodčích, některých řešitelů, případně komentář svůj, takže si můžete vyřešenou/nevyřešenou úlohu zpětně „vychutnat".

 

Přeji Vám při řešení mých úloh pevné nervy, ale především dobrou zábavu! (sj)

Doporučení: Úlohy řešte postavené na šachovnici (ne na počítači)

copyright © 2022 ŠKZ Vsetín | všechna práva vyhrazena
kontakt kontakt

 | e-mail: 

skz@sachy-vsetin.cz

 | 

webmaster

 | 

admin

nowonet media s.r.o.
TVORBA WWW STRÁNEK • INTERNETOVÉ OBCHODY • 
INTRANET • SEO OPTIMALIZACE • WEBHOSTING 
Vsetín | Horní náměstí 3 | tel.: 605  426 791|
info@nowonet.com | www.nowonet.com

   logo softapp      1 vasto

 vs plastik

 

Zde je místo pro vaši reklamu.
kontakt: radek@zadrapa.cz

 

 

 

 vskm  vsetín  národní sportovní agentura        zk