Šachový klub ZBROJOVKA VSETÍN

Šachový klub ZBROJOVKA VSETÍN
 
historie klubu
 
zprávy z klubu
 
soutěže družstev
 
galerie hráčů
 
fotogalerie
 
přebor Vsetína
 
šachové úlohy
 
články
 
mládež
 
historie šachu na Valašsku
 
Valašský šachový klub mládeže

SOUPISKY-DRUZSTEV-1944-51

 

Soupisky družstev z let 1944-51


soupiskyNejstarší dochované soupisky zakládajících družstev Šachového valašského okrsku (ŠVO) z I.ročníku na jaře 1944, jak byly zaznamenány zejména v nalezené kronice ŠK Sokol Ústí, dále zaznamenané ve Věstníku II.ročníku 1944/45 ŠVO č. 13 z 29.11.1944 a doplněné ze soupisek let následujících. U některých hráčů jsou uvedena jen příjmení bez křestních jmen, protože ta se nedochovala. Příjmení několika hráčů se mohou objevovat v různých oddílech vzhledem k jejich přestupům nebo že došlo ke sloučení oddílů. Tento výčet hráčů nepředstavuje seznam výkonných šachistů, ale jen dokumentuje obrovský zájem vyznavačů šachové hry z konce 2. světové války a v poválečném období valašského regionu, který se podařilo dohledat a zaznamenat. Soutěže družstev se v rámci ŠVO začaly hrát v osmičlenných týmech. Z přehledu je zřejmé, že některá družstva v té době získala na soupisku nejnutnější počet hráčů, zatímco jinde měli v seznamu až několik desítek hráčů. Hráči jsou uvedeni bez titulů MUDr., JUDr., ing. atd., vzhledem k tomu, že ne vždy tyto byly u jmen hráčů uvedeny a podle pořadí na soupiskách.

 

ŠACHOVÝ SPOLEK VSETÍN 1944: Zámečník Bohuslav, Novák Oldřich, Hurtík František, Štodt Richard, Vrecion Bohuslav,
Wenzel Rajmund, Goláň Gustav, Pokorný Miroslav, Šmok Miroslav, Rulc Josef, Kunhart Josef, Jaroň František, Tkadlec Otto, Erben Karel, Gerža Josef, Dostál František, Bureš František, Hnátek Antonín, Melichar Václav, Lipovský Vladimír, Srněnský, Bílek Jaroslav, Slováček Josef, Vaculík, Bartoš Arnošt, Tkadlec Josef, Stiegler Antonín, Trlica Karel, Osecký Ladislav, Klauda Jaroslav, Tutsch Josef, Tomaštík Karel, Pavelka Josef, Růžička Jaroslav a Dvořák Josef.

 

ŠK VAL. SPARTA VSETÍN 1944: Šrámek Vladimír, Šrámek Alois, Oliva Vlastimil, Holý Andělín, Dvořák Jaroslav, Žuška Karel,
Kříž Josef, Kozel Jan, Svrčina Josef, Stodůlka Jan, Smetana Oldřich, Řezníček Otto, Viktorín Gustav, Podhajský Alois, Mareš Vojtěch, Chovaneček Jan, Hagen Jaromír, Čunek Karel, Misárek Mirko, Dvořák Vladimír, Doležal Vilém, Crha František, Bayer Vilém, Adamčík Josef, Chalupa Miroslav, Ptašinský Oskar, Křivda Jan, Novák Josef, Gajdušek Petr, Mokrý Bohumil, Červený František, Juřík Zdeněk, Hloušek Miroslav, Krejčí Jaroslav.

 

ŠK VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ 1944: Měkota Zdeněk, Kudělka Josef, Mahel Vladimír, Měkota Vítězslav, Kunc Jaroslav, Matějovský Jaroslav, Drozd František, Pustějovský Zdeněk, Scheier Karel, Krampl Jiří, Kašík František, Sigmund Jan, Smýkal Bedřich, Wimmer Ferdinand, Hruška František, Vícha Josef, Pobořil Antonín, Kovář František, Kalivoda Richard, Souček Emil, Zátopek, Fiala Josef, Volek Rudolf a Cabák Stanislav.

 

ŠKNS ÚSTÍ 1944: Hozák Josef, Vrána Eduard, Valigura Bohuslav, Matoška Stanislav, Hlávka Jan, Šimara Miloš, Formánek Jiří, Hnátek Gustav, Hruška Miloš, Fojt Pavel, Krůček Leo, Svačina Ferdinand, Viktorín Gustav, Horáček Jiří, Koplík Jan, Zajíček Bohumil, Kratochvíl František, Zajíček Karel, Dudík František, Blažek Josef, Holubec Jan, Kašpar Jiří

a další po roce 1945: Hořelka Karel, Kolář Jaroslav, Kovář Josef, Šrámek Jan, Kovář Karel, Trčálek Jiří, Trčálek Karel, Vávra Karel, Ostřanský Jaroslav, Trlica Josef, Mrtvý Jan, Trlica Miroslav, Šrámek Ladislav, Jančálek Jan, Trčálek Miroslav a Kurtin Miloš.

 

ŠKNS HOŠŤÁLKOVÁ 1944: Jiráček Jakub, Zemánek Miloš, Zemánek Karel, Hrbáč Josef, Kutěj Josef, Kovář Jan, Kaňák Jan, Pala Jan, Kyjánek Karel, Bystroň Adolf, Uhřík Jaroslav, Teichl Jaromír, Fárek Jan, Zemánek Zdeněk, Koňařík Josef, Pala František, Janata Oldřich, Pavlíček Josef, Češek Jan, Kovalda Josef

a další od roku 1951: Klika, Husička, Slovák, Vitovják, Jurečka, Jurajda, Češek Miloslav, Štěpán Antonín, Krutílek Lubomír, Martinek Jindřich, Povala Josef, Hluchý Jaromír, Kolencsik Karek, Vavrečka Miroslav, Staněk Miroslav, Křůpala Jan, Hříbek Josef, Kovář Štěpán, Martinek Jan, Filip Milan, Zemánek Jan, Dočkal Vladimír a Hruška.

 

ŠOSK JABLŮNKA 1944: Hnátek, Košler František, Špůr Harry, Rusňák Jan, Soušek Karel, Žáček František, Šico Miloslav, Konvičný Karel, Krajcar Josef, Románek Vladimír, Olšák Jan, Randýsek Robert, Šico František, Ganzarz Jaroslav, Hluboček Miroslav, Vraj Ladislav, Polanský Miroslav, Houserek Svatopluk, Konečný Oldřich

a další po roce 1945: Janyška Josef, Matoušek Josef, Matoušek Vladimír, Vilém Jaroslav a Rusňák Vladimír.

 

ŠOSK POLIČNÁ 1944: Drobný Vladimír, Janoš Josef, Bajar František, Stolář Otakar, Mičunek Vojtěch, Hausa Julius, Bača Bohumil, Kabelík Cyril, Šuléř Rudolf, Dohnal Ludvík, Stolář Stanislav, Bublík Vladimír, Mořkovský Jaroslav, Jež Hynek, Malůšek Rudolf, Juřica František, Šedý Miroslav, Krumpoch Oldřich, Martinek Viktor, Rusek Miroslav

a další po roce 1949: Zajíc Jiří, Tomšík Josef, Hlaváč Jan, Zajíc Václav, Klanica Václav, Měkota Vítězslav, Frňka, Bartoň, Šuléř Rudolf, Horák Emil, Janoš Miroslav a Místecký Svatopluk.

 

ŠOSK KŘIVÉ 1944: Baláš František J., Škarka Jan, Hlaváč Jaroslav, Baláš Emil, Vlček Ferdinand, Kalusek František, Zbranek Josef, Kučerka Stanislav, Mužík Josef, Pečiva Jindřich, Zeisberger Jaromír, Mužík Oldřich, Škarka Josef, Maňák Jaroslav, Kristek Emanuel, Závičák Karel, Indrák Vlastimil, Láník Miroslav, Andrýsek Antonín, Jeřábek Ladislav, Maciga Richard, Kremel Adolf, Skála Bohumil, Skýpala Vladimír, Bartek Josef, Liďák Zdeněk a Janiš František.

 

ŠOSK VELKÉ KARLOVICE 1944: Gavlík Jaroslav, Wenzel Rajmund, Solanský Josef, Solanský Jan, Orság Luboš, Zeť František, Vašíček Josef, Janík Jiří, Ondrušek Josef, Haluza Ota, Karaba, Slonka Jaroslav, Kuchař Zdeněk, Vičan Josef a Janíček František.

 

ŠOSK VIGANTICE 1944: Chuděj Jan, Slovák Miloš ml., Pečiva Jaroslav, Barošová Marie, Obšivač František, Minarčík Metoděj, Mizera František, Orság Karel, Vala Antonín, Baroš Jaroslav, Baroš Maxmilián, Pavelka Jaroslav, Seget Jaroslav, Mizera Metoděj, Šimurda Bohumír, Slovák Miloš st.

 

ŠOSK HUSTOPEČE n. Bečvou 1944: Stoklas Václav, Šimíček Václav, Kalusek Jindřich, Povýšil Rudolf, Gavlas Karel, Indruch Ferdinand, Kaiser František, Plešek Alois, Horák Robert, Tesařík Milan, Frydrych Ferdinand, Kubeša Jan, Plešek František, Pospíšil Alfons, Zemánek Rudolf, Vozák Josef, Pavlík Eduard, Vozák Karel a Vacula Josef.

 

ŠOSK ROŽNOV p / Radhoštěm 1944: Makuch Karel, Fries Karel, Krhút František, Bolcek Vladimír, Makuch František, Jurča Josef, Remeš Antonín, Dobiáš Vladimír, Maléř Jaroslav, Tobola Zdeněk, Janík Jan, Rybín Jindřich, Jurajda Adolf, Vaníček Ladislav, Vašek Emil, Míček Jan, Hlucháň Ludvík, Mužík Josef, Trčka Václav, Štětka František, Kubáň Jaroslav, Bolcek Eduard, Solanský Oldřich, Bolcek Miroslav, Kubáň František, Gedrich Vladimír, Herfurt Rudolf, Kramoliš Oldřich, Tkadlec Ludvík, Solanský Václav, Klestil Leopold, Janík Rudolf, Kotala František.

 

ŠO VALAŠSKÉ KLOBOUKY 1944: Mňacko, Finkl, Fojtíček, Zůbek, Richter, Cmajdálka, Hajdem, Trlica

a další po roce 1945: Faltýnek, Číž, Šerý a Jeřábek.

 

ŠK „Z" VSETÍN 1947: Oliva Vlastimil, Hurtík František, Stodůlka Jan, Jiráček, Formánek Jiří, Kolář Emil, Hozák Josef, Janák Luboš a další po roce 1949: Skoupý Karel, Dvořák Jaroslav, Kozák Eduard, Mareš Vojtěch, Wandrol Karel, Mikeš Jaroslav, Hnátek Antonín, Pokorný Miroslav, Adamčík, Tutsch Karel, Franta Karel, Andrýsek Josef, Boháč Petr, Kříž Josef, Klauda Jaroslav, Mokrý Bohumil, Kozel Jan, Olšák Karel, Vystavěl, Švehlák, Hlatký Miroslav, Tkadlec Otto, Drobil Stanislav, Jiříček Adolf, Buš, Baroš, Chovaneček, Kuběna Jaromír, Chalupa a Jelínek.

 

ŠK NOVÝ JIČÍN 1947: Stejskal, Nohavica Alois, Skoček, Stoklas Václav, Gavenda Emil, Charvát František, Širocký, Dohnal

a další po roce 1948: Šajer Karel, Beniš Otto, Daněk Alois.

 

ŠO MEZ VSETÍN 1949: Strejček František, Andrýsek Richard, Dittert Josef, Doležal Vilém, Žabčík Ladislav, Hloušek Miroslav, Drobil Stanislav, Olšák Karel, Valchář Josef, Malina, Turek Fridolín, Prašnička, Hovadík Jan, Matoška Jiří, Videcký, Zgabaj Jaroslav, Novotný Vladimír, Galda František, Vala, Hrňa Josef a Vrecion Bohumír.

 

ŠK BRUMOV 1949: Polách Karel, Vilímek Alois, Jedlička František, Doupovec Zdeněk, Hrubeš Josef, Fašjo František, Častulík František, Schwarzbach Vl., Vilímek Lubomír a Schwarzbach Erik.

 

ŠK OPTIMIT ZUBŘÍ 1949/50: Hruškovský Jan, Zvolský Ondřej, Dobeš Josef, Košarek František, Snoza Josef, Pustka Josef, Cabák Alois, Martinek Vojtěch, Kocurek Jan, Janošek Theodor, Raždík Josef, Zytka Karel st., Kubiš Jan, Poruba Rudolf, Poruba Josef, Petr František, Pernica Čeněk, Pernica Vincenc a Mikulenka Alois.

 

ŠO ČSM VSETÍN JASENICE 1950: Tomaštík B., Tomaštík Jar., Tomaštík Karel, Kotrla L., Dobeš Antonín, Chromela M., Matocha Jaroslav, Ondejčík, Tomaštík Jan, Ficek Boh., Trličík Petr, Holubec, Výchopeň Karel, Karola Jan, Vaumund Oldřich, Výchopeň Josef, Tomaštík Lubomír, Hošák, Matocha Josef, Kozlovský Josef, Adamčík, Dobeš František, Holec a Chromela.

 

ŠO ČSM VSETÍN - SEMETÍN 1951: Žáček František, Šťastný Ota, Hříbek, Pifka, Mareček Antonín, Chrástecký, Januš, Olšák Jan, Zezulka Emil, Kadula Jan, Rusňák, Šťastný Theodor a Vančura Alfons.

 

ŠK KAROLININA HUŤ 1951: Kopecký Jaroslav, Uhlíř Antonín, Vašek Bedřich, Konvičný Štěpán, Širůček Eduard, Robíček Vilém, Hartinger Vilém, Hartinger Edmund, Vrábel Stanislav, Román Miloslav, Lexa Karel, Trampota Vilém a Čeněk Bedřich.

 

ZK SKLÁRNY VSETÍN 1951 (Ústí): Hruška Miloš, Vrána Eduard, Hlávka Jan, Šimara Miloš, Vávra Karel, Valigura Jaroslav, Dvořák Jaroslav, Mrtvý Jan, Bartůšek Cyril, Bakala Josef, Klötzer Arnošt, Kolliner Rudolf, Horecký Jaroslav, Crha František, Schnerch Jaromír, Novosad, Kubela František, Krčil, Ficek, Cedidla Pavel, Štrbík Alois, Tomáštík František, Mikeš Jaroslav, Šimara Radomír, Hozák Josef, Klauda Jaroslav a Ficek Stanislav.


Pozn. V letech 1951 - 1955 hrálo družstvo Ústí pod hlavičkou Skláren Vsetín.

 

Zdroj: Kronika Ústí 1944, Kronika Zubří a Věstník ŠVO č. 13, 29. 11. 1944.

 


Vložte Váš komentář

Vaše jméno:
Váš komentář:
 

Komentáře

2
18.5.2016 0:31:18 - Vqmg2CXP
kjqFNBwV
 

1
4.11.2014 8:45:06 - Antonín Juříček
Z webových stránek ŠKZ Vsetín mám radost. Když už se podařilo posbírat a zmapovat historii nejen šachových klubů ve Vsetíně, ale i oddílů celého okresu, tak po jejím písemném zpracování v kronikách a knižním vydání, jsou webové stránky ŠKZ dalším pokračováním uchování dat, které jsou tak dostupné všem uživatelům internetu v celé republice. V tomto směru patříme k předním klubům, které mají tak podrobně zaznamenanou nejen svou oddílovou historii, ale i všech ostatních šachových klubů, které působily a dosud působí v okrese Vsetín. Velký dík za to patří Davidu Klimkovi.
 

copyright © 2018 ŠKZ Vsetín | všechna práva vyhrazena
kontakt kontakt

 | e-mail: 

skz@sachy-vsetin.cz

 | 

webmaster

 | 

admin

nowonet media s.r.o.
TVORBA WWW STRÁNEK • INTERNETOVÉ OBCHODY • 
INTRANET • SEO OPTIMALIZACE • WEBHOSTING 
Vsetín | Horní náměstí 3 | tel.: 605  426 791|
info@nowonet.com | www.nowonet.com

   chir  bomex   

   GLASS SERVICE

 

Zde je místo pro vaši reklamu.
kontakt: radek@zadrapa.cz

 

 vskm    vsetin



zk