Šachový klub VSETÍN

Šachový klub VSETÍN
 
historie klubu
 
zprávy z klubu
 
soutěže družstev
 
galerie hráčů
 
fotogalerie
 
přebor Vsetína
 
šachové úlohy
 
články
 
mládež
 
historie šachu na Valašsku
 
Valašský šachový klub mládeže

DOVOLENA-VE-STIAVNICKYCH-VRCHOCH

 

Dovolená ve Štiavnických vrchoch


Zhruba před rokem a půl jsem četl článek mého bývalého spoluhráče z Univerzity Brno Oldy Popelky. Popisoval v něm krásy turnaje v Banské Štiavnici a krásy tohoto města. Rozhodl jsem se, že to musím zkusit.

 

Poprvé v životě jsem se rozhodl část své dovolené obětovat na šachový turnaj. Je to opravdu poprvé, protože naposledy jsem byl na nějakém turnaji „mimo Valašsko" v dobách svých studií, tj. dobách, kdy jsem ještě ani netušil, že se na Valašsku ocitnu natrvalo a stát v němž jsme žili, měl zkratku ČSSR.

 

A tak jsem s manželkou vyrazil 4.7.2015 do Štiavnických Baní, kde jsme se ubytovali v penzionu „Pri tajchu" a následně do Banské Štiavnice,kde se hrál OPEN. Při prezentaci jsem zjistil, že je něco divně, neboť přede mnou prezentující mládež byla obtěžkána notebooky, šachovnicemi a jinými zátěžemi. Když jsem se jich ptal, k čemu ty počítače mají, tak se na mne podívali jako na Alenku v říši divů (nebo spíše na neadrtálce) a řekli mi: „No predsa na to, abysme vedeli s kým hráme v budúcom kole a možme sa na súpera pripraviť." Já jsem si s sebou vzal pohorky, loď a plavky. Počítač nikoliv, mám ho za celý rok v práci dost, a teď jsem byl přece na dovolené.

 

Dovolenkový plán byl jasný - spolu s manželkou chodit po místních horách (600-1000 mnm), koupat se v místních rybnících (zvaných tajchy), prohlídnout si nějaký zlatý důl, město Banskou Štiavnicu, splout na lodi nedaleký Hron, navštívit místní hospůdky. No a přitom hrát šachy (to už tedy bez manželky).

 

Musím říct, že plán se mi podařilo splnit. Místní kopečky jsme obešli všechny, nejhezčí místo bylo asi vrch Sitno. V rybnících jsme se vykoupali, nejhezčí je asi Počúvadlianské jazero. Zlatý důl jsme navštívili (bohužel zlato je již vytěženo). Město Banská Štiavnica jsme prošli a souhlasím s tvrzením, že je to nejkrásnější slovenské město, z něhož starobylost doslova čiší. Řekl bych, že je to něco mezi Českým Krumlovem a Štramberkem. Na Hronu jsme spluli přes 30km na lodi. Místní hospůdky jsme vyzkoušeli a, až na jednu, jsme byli všude spokojeni. Jako bonus jsme shlédli na štiavnickém náměstí atrakci „Živé šachy", kde velmistři Movsesjan a Michalík sehráli partii naslepo a jako živé figurky byli na šachovnici historičtí šermíři, kteří sváděli souboje „na život a na smrt".

 

Z hlediska šachového se mi dařilo vcelku dobře. Porazil jsem všechny tři soupeře, kteří byli v losování „pode mnou" (tedy s nižším ELO), se šesti soupeři „nade mnou" jsem uhrál 2,5 bodu. S výjimkou prvního kola jsem nikdy nehrál níže jako na 15.desce a celkově jsem skončil na velmi pěkném 20. místě (nalosován jsem byl jako 27.). Dokonce se mi podařilo porazit velmistra Plachetku (nechává pozdravovat Standu Juříčka).

 

Takže závěrem: doporučuji turnaj OPEN Štiavnica, živé šachy jsou opravdu moc hezká atrakce a více se dočtete na stránkách pořadatele http://www.livechess.sk

 

Výsledky Open Štiavnica - Majstrovstva Slovenska na chess-results

 

 Štiavnický šachový festival 2015

 

Honza

 


Vložte Váš komentář

Vaše jméno:
Váš komentář:
Zadejte kontrolní kód:
 
code
 

Komentáře

copyright © 2023 ŠKZ Vsetín | všechna práva vyhrazena
kontakt kontakt

 | e-mail: 

skz@sachy-vsetin.cz

 | 

webmaster

 | 

admin

nowonet media s.r.o.
TVORBA WWW STRÁNEK • INTERNETOVÉ OBCHODY • 
INTRANET • SEO OPTIMALIZACE • WEBHOSTING 
Vsetín | Horní náměstí 3 | tel.: 605  426 791|
info@nowonet.com | www.nowonet.com

   logo softapp      1 vasto

 vs plastik

 

Zde je místo pro vaši reklamu.
kontakt: radek@zadrapa.cz

 

 

 

 vskm  vsetín  národní sportovní agentura        zk