Šachový klub VSETÍN

Šachový klub VSETÍN
 
historie klubu
 
zprávy z klubu
 
soutěže družstev
 
galerie hráčů
 
fotogalerie
 
přebor Vsetína
 
šachové úlohy
 
články
 
mládež
 
historie šachu na Valašsku
 
Valašský šachový klub mládeže

BYLO NÁS PĚT

 

Bylo nás pět.

 

Většina z nás jistě zná rychnovského rodáka Karla Poláčka (1892-1945) i jeho slavný román s tímto názvem. Na rozdíl od Poláčkových kluků jsme ovšem už v usedlejším věku a také naše obsazení bylo různorodé - tři Valaši (Alois Růčka, Ivan Bartošek a já) a dva Řekové (Elefteris Vlachopulos a jeho bratr Georgis). No a Lojzovi tvořily dámskou společnost manželka s dcerou, nám pak Elefova Hanka a moje Danka. Což se hezky rýmuje, jenže nehrály, takže „bylo nás pět" platí pouze pro pány. A právě ty Rychnov n/Kněžnou uvítal ve dnech 15.-23. srpna na 17. ročníku mezinárodního Mistrovství ČR seniorů, kam se sjelo celkem 140 hráčů ze Slovenska, Polska, Ukrajiny, Maďarska a ČR. Pořadatelský oddíl Region Panda je rozdělil do tří věkových kategorií (S50 = 22 úč., S60 = 80 úč., S70 = 38 úč.) a všichni hráli jednotným tempem 1½ hod. +30 s/tah jednu partii denně v krásném prostředí Pelcova divadla. Už dopředu avizuji, že s pobytem i hrou jsme byli vcelku spokojeni, i když to naše „posunování dřeva" by se dalo samozřejmě vylepšit. Docela nám přálo také počasí, což umožňovalo příjemné procházky po okolí i hezkém Rychnově, který učaroval zejména Ivanovi. V průběhu turnaje jsme se zúčastnili zájezdu do Nového Města n/Metují a vynechat nešlo samozřejmě Babiččino údolí s ratibořským zámkem. Vzhledem k mému titulu „Stanislaw, hrábje z Ohrady", který jsem si kdysi sám udělil, jsme si původně chtěli s paní kněžnou poklábosit u kávy a zákusků, jenže ta, jako na potvoru nebyla zrovna doma, takže z toho nebylo nic. Večer jsme tedy strávili v zemědělském muzeu v nedaleké Radči alespoň opékáním špekáčků, i když, po pravdě řečeno, nějaké menší prasátko by na škodu zrovna nebylo ... Jinak jsme si ještě vyslechli poutavou přednášku velmistra Jansy, mne pak potěšilo, že na moji o tříbodovém systému v soutěži družstev přišlo více jak 20 zájemců.

 

Co se týká našeho herního zařazení, všichni jsme byli v kategorii S60. Zkušený Lojza (Sokol Hutisko) výborně odstartoval (3 ze 4) a polovinu turnaje se držel na předních stolech. V závěru poněkud polevil, což jej s 5 body (4:3=2) odsunulo na 27.místo. Jen o něco méně se dařilo dalším dvěma. „Elef" (ŠK Karolinka) hrál svým typickým stylem - co mohl vyhrát nevyhrál a co neměl prohrát prohrál. Získal ale slušných 4½ bodu (3:3=3) a obsadil 45.příčku. Můj oddílový kolega Ivan zde startoval poprvé a prezentoval se velice bojovným výkonem (4:5=0). Za určitou nervozitu ovšem zaplatil „nováčkovskou" daň, takže bez jediné remízy skončil se 4 body na 57.pořadí. Také „Jorgos" (Vrbno p/Pradědem) bojoval ostrým stylem a výsledkem bylo pěkné umístění v závěru druhé desítky ziskem 5 bodů (3:2=4). Ode mne se čekal boj mezi nejlepšími (vždyť jsem byl šestý nasazený), ale všichni dobře víme, jak taková role svazuje ruce i hlavu. Všechno začalo remízou se slabším hráčem, jenže to mne rozhodit nedokázalo, po 5.kole byly na mém kontě už 4 body a začal jsem pošilhávat po „bedně". Zbylé partie však skončily remízami, byť jsem měl ve dvou mírně lepší šance. Trochu mrzuté bylo jen poslední kolo, kdy mi PC přidělil na 1.stole favorita FM Sejkoru (2273), který hrál bezkonkurenčně nejlépe, s jiným soupeřem bych se určitě pokusil o +4. Důvod ke spokojenosti tu ale byl, dělené 5.místo za 6 bodů bez prohry (3:0=6) splnilo původní předpoklad a proti loňsku jsem měl dokonce o 13 Elo-bodů vyšší průměr soupeřů.

 

Kategorie S60: 1. Sejkora (Děčín) 7½, 2. Vorobjov (UKR-Sevastopol) 7, 3.-4. Uhmann (Hustopeče), Trojan (Pardubice) oba 6½, 5.-11. Lorenc (Polička), Jablečník (Kroměříž), Novotný (Rychnov n/K), Juříček (Vsetín), Mlýnek (Brno), Drábek (Písek) všichni 6, atd.

 

V doprovodném bleskovém turnaji nastoupila jen bratrská dvojice, z níž vynikl „Jorgos": 1.-3. Vorobjov (UKR), Malinovský (Krnov) a Uhmann (Hustopeče) 7, atd.- 6. Vlachopulos G. 6½, 27. Vlachopulos E. 4½, atd.- celkem 55 úč. Lojza a já jsme dali přednost rodině a Ivan prohlídce Rychnova. Zajímavou informací na závěr bylo, že maďarští přátelé z města Gyöngös možná uspořádají příští rok podobnou akci v nedalekých lázních Mátrafüred; bude-li tomu tak, myslím, že ji nevynecháme.

 

- výsledky MČR seniorů 2015 na chess-results
- www stránky pořadatele (každý den vycházel turnajový bulletin)
- fotogalerie turnaje

Závěrečná zpráva (pro média od Jiřího Daniela)

  Vybrané partie z MČR seniorů 2015  (S. Juříček, A. Růčka, G. Vlachopulos, I. Bartošek, E. Vlachopulos)

 

(sj)

 


Vložte Váš komentář

Vaše jméno:
Váš komentář:
Zadejte kontrolní kód:
 
code
 

Komentáře

copyright © 2023 ŠKZ Vsetín | všechna práva vyhrazena
kontakt kontakt

 | e-mail: 

skz@sachy-vsetin.cz

 | 

webmaster

 | 

admin

nowonet media s.r.o.
TVORBA WWW STRÁNEK • INTERNETOVÉ OBCHODY • 
INTRANET • SEO OPTIMALIZACE • WEBHOSTING 
Vsetín | Horní náměstí 3 | tel.: 605  426 791|
info@nowonet.com | www.nowonet.com

   logo softapp      1 vasto

 vs plastik

 

Zde je místo pro vaši reklamu.
kontakt: radek@zadrapa.cz

 

 

 

 vskm  vsetín  národní sportovní agentura        zk