Open PLZEŇ 2015.
Západočeská metropole byla ve dnech 22. - 28.11. dějištěm 7.ročníku open-turnaje, který měl procentuálně nebývale početnou účast - ze 75 startujících byla více jak polovina ze zahraničí (ALG, ARM, AUT, BEL, CZE, FIN, GER, GRE, ISR, LAT, LTU, NED, POL, RUS, UKR) a hrálo se v příjemném prostředí hotelu „Central" švýcarem na 7 kol.
Jako 20.nasazený bych se ziskem 4½ bodu a 17.místem mohl být spokojen, vždyť tentýž počet měl dokonce i první nasazený německý IM Plischki/2392. Navíc jsem měl za soupeře pouze cizince a černými vyhrál všechny 4 partie. Jenže bílými to byla doslova katastrofa. Pravda, ty mi PC přiděloval na silné soupeře (IM Strebkovs/LAT, IM Dambrauskas/LTU), ale i tak, ½ bodu ze tří her - tak špatný výsledek téměř nepamatuji a snad by bylo lépe, kdybych měl po celou dobu soutěže jen černé ...
Spokojený jsem tak byl jen s návštěvou neteře, setkáním s panem Zachem (řídí šachovou rubriku v Podbrdských novinách, kam občas zasílám své dvojtažky), dále prohlídkou historického centra (chrám sv. Bartoloměje má nejvyšší věž v ČR - 103 m a 295 schodů!) a výletem na nedaleký hrad Radyně (výrazná zřícenina královského gotického hradu založeného v pol. 14. století Karlem IV. asi 15 km jihovýchodně od Plzně. Radyně, pův. Karlskrone, plnila správní a ochrannou funkci sídla Stará Plzeň. Poté, co hrad nedobyli ani husité, ztrácel po požáru kolem r. 1530 na významu a opuštěn pomalu chátral. Stojí na stejnojmenném vrchu (569 m.n.m.) nad obcí Starý Plzenec a představuje typickou ukázku středověkého sídla v čisté architektuře lucemburské gotiky, kterou nenarušily žádné pozdější stavební úpravy a vyznačuje se mohutnou srostlicí obdélného paláce a dvou věží, velmi podobnou hradu Kašperk. Hranolová věž nabízí jedinečné výhledy do okolí: na západě Plzeň, hrad Přimda, za dobré viditelnosti Šumava, jihovýchodně zbytky hradu Vlčtejna, východně potom zámek Kozel a na sever Starý Plzenec, nad nímž se na pravém břehu řeky Úslavy vypíná na kopci Hůrka rotunda sv. Petra a Pavla.)
Z turnaje se pochlubím dvěma partiemi. V první Armén Sargsjan dlouho otálel s postupem b2-b4-b5 a když ho provedl, bylo již pozdě. Ve druhé (z posledního kola) jsem v oboustranné časové tísni vyprovokoval Holanďana Goumu k chybnému postupu pěšců královského křídla. (sj)
Výsledky na chess-results
Partie
media s.r.o. |
Zde je místo pro vaši reklamu. |
|
|
||
|
|
|