Šachový klub VSETÍN

Šachový klub VSETÍN
 
historie klubu
 
zprávy z klubu
 
soutěže družstev
 
galerie hráčů
 
fotogalerie
 
přebor Vsetína
 
šachové úlohy
 
články
 
mládež
 
historie šachu na Valašsku
 
Valašský šachový klub mládeže

SKZ-STAREMESTO

 

Někomu Mikuláš, jinému čert

 

V sobotu 5.12. vyjela desítka našich žáků do Starého Města na úvodní podnik Grand Prix Zlínského kraje v rapidu. Příjemnou turnajovou atmosféru navodili Mikuláš a andělem. Každému účastníkovi něco dobrého nadělili. Čerta nechali tentokrát v pekle; asi věděli (nebo mysleli?), že mladí šachisté nezlobí. :-) Den na to nám pořadatelé ze Starého Města návštěvu vrátili, jejich béčko vyrazilo prověřit naši druholigovou partu. A tady idyla končí. Neboť zatímco v sobotu naděloval vlídný Mikuláš, v neděli po čertech dobří Staroměšťáci.

 

Naši oponenti před utkáním drželi v tabulce poslední příčku. To nás však nemohlo ukolébat. Natolik naše šachové přátele ze Starého Města (i sebe) známe. A když k tomu kapitáni sepsali elově nápadně vyrovnané dvojice (snad s výjimkou Dominika, který čelil FM Vránovi), bylo jasné, že i zkušený bookmaker by ze sázek na tenhle zápas raději vycouval.

 

Jak utkání dopadlo pravděpodobně už víte. Pokud ne, vězte, že tentokrát staroměstským naděloval Mikuláš, vsetínským čert. Čestný bod pro naše barvy vybojoval Petr Zajíček, hráč, jehož výsledky v této sezóně musí potenciální soupeře strašit i ve snu (2. liga 2 ze 2, Krajský přebor 4 ze 4, Krajská soutěž 2 ze 2). Úžasné! Petrova partie byla v první části naprosto věrná jeho stylu. Bez rošády, navíc černými, vystartoval na soupeřova krále. Bílý raději vyměnil dámy. V tu chvíli ale už Petr zkoumavě prohlížel soupeřova slabého pěšáčka na opačné straně šachovnice. Útok vypnul, obešel pastičky, pěšce zajmul a jeho vlastnictví trpělivě přeměnil v bod. Remízy přidali Pavel, Radek a Standa. Víc se tentokrát nepodařilo. Vsetín - Staré Město B 2,5-5,5.

 

Ze zápasu jsem s pomocí přítele Fritze vybral tři ukázky.

 

Diagram č.1

motuz-bazant

Karol Motúz - Petr Bažant jr. po 30. - Jg5


Partie Karola Motúza s Petrem Bažantem ml. dospěla po 30. tahu černého (30. - Jg5) do pozice, kdy bílý pozičně soupeře přehrál. Má lepšího krále, věž na sedmé řadě, útočnou dámu a koně připraveného k rozhodujícímu skoku do soupeřovy pozice. Pozice je zralá k transformaci poziční výhody v materiálovou.
Kůň mohl vjet do pozice černého dvěma branami, přes e5 nebo c5. Obě přinášely vítězství; jen jedna však pro Karola. Kterou cestu byste si vybrali vy? Správnou odpověď k tomuto i k dalším diagramům najdete na konci článku.

 

Diagram č.2

juricek-stuchly

Stanislav Juříček - Ondřej Stuchlý  po 13. - fxe5


V partii Stanislav Juříček - Ondřej Stuchlý vzniklo pro bílého rovněž poučné rozcestí. V pozici diagramu po 13. - fxe5 získal černý málo vídané čtyřpěšcové centrum.
Standa stál před volbou, kterého pěšce si vzít, centrálního e4 s nadějí na budoucí dobytí pěšce d4 a zablokování soupeřova centra na polích d4-e5 nebo raději vzít pěšce g6 s nadějí na útok proti soupeřovu králi. Standa se rozhodl správně. Jak byste se rozhodli vy?

 

Diagram č.3

blaha-zadrapa

Petr Blaha - Radek Zádrapa  po 42. - De7

 

V partii Petr Blaha - Radek Zádrapa vznikla po 42. tahu černého De7 pozice, kterou mohl bílý rozhodnout kombinačním postupem, ne příliš viditelným na první pohled. Podaří se to vám?

 

K diagramu 1: Karol Motúz-Petr Bažant jr.: V partii se stalo 31.Je5? Sxf1 32. Kxf1 Vxe5! 33. dxe5 Je6 34. Df5 Jxc7 35. Dxh7 fxe5 36. Dh8+ Ke7 37. Dxg7+ Kd6. Pozice byla sice stále ještě hodně komplikovaná, při přesné hře snad šla udržet bílými remíza po 38. f4. Jsou to však počítačové varianty, jejichž nalezení je pro člověka obtížné. V partii přišlo 38.Dg6 Je6 a 0-1 v 46 tahu.
Poziční výhodu bílého mohl zužitkovat skok jezdce na 31. Jc5! Hrozí 32. Jb7 se ziskem kvality (jinak padá dáma). Pozice černého se začíná rozpadat. Např. 31.- Ve7 32. Vxe7 Kxe7 33.h4 Je4 34. Dg4 g6 35. De6 Kf8 36. Jxe4 dxe4 37. Sxb5 axb5+- s volnými pěšci a6 a d4 s vyhranou pozicí. Krásně rozehraná partie s malým přehmatem a dalekosáhlými důsledky na křižovatce typu „nedáš-dostaneš".

 

K diagramu 2: Správně je vzít na e5. Útok po Dxg6 by neměl šanci. Černý by výpad bílé dámy snadno odrazil a jeho centrum by mu, zvlášť po postupu pěšce na e4, zajistilo velkou výhodu.

 

K diagramu 3: v partii se stalo 43.Sxd6 Dxe4+ 44. Dxe4 Vxe4 45.Va7 Vxa7 46.Vxa7 Vd4 47. Se5 Vxd5 48. Vxg7+ Kh8 48. Vg5+ s věčným šachem. Ta pro družstvo bílého znamenala zisk zápasového čtyřapůltého, tedy vítězného bodu. (2 partie se ještě v tu chvíli hrály). Snad proto se bílý nepouštěl do dobrodružnější, ale k vítězství vedoucí kombinaci 43. e5! dxe5 44. Sxh6 gxh6 45. De4+ Kg8 46. Vxh6 s neodrazitelným úrokem.

 

Radek Zádrapa

 


Vložte Váš komentář

Vaše jméno:
Váš komentář:
Zadejte kontrolní kód:
 
code
 

Komentáře

copyright © 2024 ŠKZ Vsetín | všechna práva vyhrazena
kontakt kontakt

 | e-mail: 

skz@sachy-vsetin.cz

 | 

webmaster

 | 

admin

nowonet media s.r.o.
TVORBA WWW STRÁNEK • INTERNETOVÉ OBCHODY • 
INTRANET • SEO OPTIMALIZACE • WEBHOSTING 
Vsetín | Horní náměstí 3 | tel.: 605  426 791|
info@nowonet.com | www.nowonet.com

   logo softapp      1 vasto

 vs plastik

 

Zde je místo pro vaši reklamu.
kontakt: radek@zadrapa.cz

 

 

 

 vskm  vsetín  národní sportovní agentura        



zk