Šachový klub VSETÍN

Šachový klub VSETÍN
 
historie klubu
 
zprávy z klubu
 
soutěže družstev
 
galerie hráčů
 
fotogalerie
 
přebor Vsetína
 
šachové úlohy
 
články
 
mládež
 
historie šachu na Valašsku
 
Valašský šachový klub mládeže

ZKP-6-7-KOLO

 

Vsetín „B" získal ze 6. a 7. kola 4 body

 

Dne 17.1. jsme v mrazivém počasí vyrazili do Postoupek. Cesta probíhala v klidu a všichni jsme aspoň podvědomě očekávali, že dnes vyhrajeme. Postoupky „B" jsou přece na chvostu tabulky, kdežto my se bez prohry vyhříváme na prvním místě. K mému pocitu bezstarostnosti se přidala skutečnost, že domácí, pravděpodobně mající problémy se sestavou, nasadili pouze 7 hráčů, přičemž podle Ela se s námi na většině šachovnic nemohli vůbec měřit.

 

Ze začátku jsme tedy vedli 1:0. Asi po hodině hry vypadalo vše ideálně, Matyáš a Kuba měli na šachovnicích dobré pozice, zbytek týmu stál zatím zhruba rovně. Po další hodině hry se ale dostali pod nebezpečný útok Marek a Rosťa. Velmi brzy však dokázal vyhrát Matyáš; bohužel Marek musel kapitulovat, pro jeho krále už nebylo záchrany. Za stavu 2:1 pro hosty se Standa rozhodl přijmout nabídnutou remízu. Kalkuloval pravděpodobně s tím, že Kuba Stančík vyhraje, Petr a Lukáš neprohraje a Rosťa má dvojsečnou pozici, která může skončit všelijak. S tímto vědomím, že to nakonec bude stačit k výhře, naše první dohraná čtveřice vyrazila na cestu domů. V dalším průběhu zápasu dostal nabídku remízy taky Lukáš, který se po krátkém váhání rozhodl ji přijmout. Jeho pozice se v ten moment nezdála lepší a navíc se dostával do časovky.

 

Stav zápasu je 3:2 pro Vsetín, ale Kubova výhoda už není tak zřetelná jako dříve, taky se dostává do časovky. Petr se snaží svého soka přehrát, ale nic rozhodujícího nezískává. Rosťova partie může skončit naprosto jakkoliv. Naštěstí Rosťa v rozhodující moment vyhrává silným protiútokem na obnažené bílého krále a přináší tak klid do našich řad. Kuba někde přetahuje strunu a ocitá se ve věžovce s pěšcem méně, avšak má jisté šance na remízu. Můj soupeř v přechodu do koncovky chybuje, ztrácí pěšce a s ním později i partii. Kuba hraje horší koncovku na minutě, ale nějak se dokáže ujmout iniciativy a začíná vytvářet soupeřce problémy. Výsledek na poslední šachovnici je remíza. I když se mi zdá, že na konci mohl Kuba soupeřku ještě trochu potrápit.

 

 Postoupky „B" vs. Vsetín „B" tedy 2,5 - 5,5

 

 

7. kolo Zlínského krajského přeboru bylo rozlosováno na poslední lednový den. Čekal nás zápas se Starým Městem „D", což je soupeř vždy nebezpečný. I přes to, že kapitán domácích měl tendenci postavit na „Starák" sestavu co možná nejsilnější, se hosté ukázali jako rovnocenní soupeři. Začátek zápasu nám vůbec nevyšel. Jarkovi Závodnému partie nevyšla a poměrně rychle prohrál, když si citelně oslabil pole c6, čehož jeho soupeř dobře využil. Následovala nabídka remízy v partii Marka Jurči, objektivně asi rovná pozice. Marek měl chuť remízu přijmout a já jsem mu nebránil. Prohráváme tedy 0,5 - 1,5. To ale není ještě žádná tragédie, Honza Bosák si vypracovává nadějnou pozici a v mojí partii jsem vzal Caro-Kann bílými útokem a lákal jsem soupeře k přijetí nějaké oběti. Celkově jsme vytvořili pozici, ve které byla spousta taktiky, která nebyla na první pohled vidět - popravdě jsem nevěřil, že by soupeř byl schopen projít partií bez hrubší chyby. Můj protivník mě však přesvědčil o opaku. Nepřijal žádného nabízeného pěšce, postupně pokrýval moje hrozby a zjednodušoval pozici.

 

K naší nepřízni přispíval výsledek rýsující se na 2. šachovnici. Kuba Krejča se dostal pod strašný útok bílého. Jeho pozice už nešla držet. Než však Jakub Krejča kapituloval, proběhly téměř simultánně dvě remízy. Lukáš Gabryš skončil partii v mrtvolně mrtvé koncovce nestejných střelců a já jsem nabídl remízu proto, že už jsem svojí pozici nevěřil. Vystřílel jsem na útok už skoro všechen prach a nic pořádného jsem v ruce neměl. Přitom jsem si stihl nadělat pár slabin a měl jsem strach z koncovky. Docela jsem se divil, že soupeř remízu přijal. Aktuální stav zápasu tedy 1,5 - 3,5.

 

Teď se ocitáme skoro na okraji prohry. Bojuje se už jen na třech šachovnicích. Honza Bosák ale stojí skvěle, věřím, že na výhru. Kuba Stančík má oboustranně nebezpečnou pozici, ale nějak intuitivně se mi zdálo, že to má lepší a že by mohl skórovat. Matyáš Kovařík získal čistého pěšce, menší problém je, že hraje koncovku nestejnopolných střelců, což vždy zavání remízou. Kdyby všechno vyšlo, můžeme ještě vyhrát.

 

Optimismus nám dnes nevyšel na sto procent, Honza v přivyhrané pozici zvolil variantu, která podle něho vedla k jeho velké výhodě, bohužel nedocenil všechny obranné možnosti soupeře. Partie nakonec skončila smírem. Prohráváme už 2 - 4 a oba naši borci už musí hrát jen na výhru, Matyáš s pěšcem víc v těžko vyhravatelné střelcovce a Kuba v pozici plné sicilské taktiky. Nutno podotknout, že to oba zvládli na jedničku. Jakub umí „sicilku" a vypočítal si variantu vedoucí k zisku bodu. Matyáš v závěru prokázal dobrou techniku a pevné nervy.

 

Fotogalerii z utkání Zbrojovka Vsetín "B" versus ŠK Staré Město "D" si můžete prohlédnout ZDE.

 

Dobrý finiš znamená výsledek: Vsetín „B" vs. Staré Město „D" 4 - 4.

 

Poř. Družstvo V R P Body Skóre Partie
1.  ŠK Zbrojovka Vsetín B  6  1  0  19    40.5 33
2.  Šachový oddíl TJ Francova Lhota A  6  1  0  19 37.0 27
3.  Slavia Kroměříž C  4  0  3  12 30.0 21
4.  SK Boršice A  4  0  3  12 29.0 21
5.  ŠK Zlín B  3  2  2  11 29.5 19
6.  ŠK Staré Město C  3  2  2  11 27.5 17
7.  ŠK Staré Město D  2  4  1  10 32.5 21
8.  Fatra-Slavia Napajedla A  2  1  4  7 24.5 17
9.  ŠK Zlín-Malenovice, z.s. A  2  0  5  6 25.5 17
10.  CHESSMONT Rožnov pod Radhoštěm A  2  0  5  6 19.0 11
11.  ŠK Holešov A  0  3  4  3 21.0 11
12.  Sokol Postoupky B  0  2  5  2 20.0 11

 

 


Vložte Váš komentář

Vaše jméno:
Váš komentář:
Zadejte kontrolní kód:
 
code
 

Komentáře

copyright © 2024 ŠKZ Vsetín | všechna práva vyhrazena
kontakt kontakt

 | e-mail: 

skz@sachy-vsetin.cz

 | 

webmaster

 | 

admin

nowonet media s.r.o.
TVORBA WWW STRÁNEK • INTERNETOVÉ OBCHODY • 
INTRANET • SEO OPTIMALIZACE • WEBHOSTING 
Vsetín | Horní náměstí 3 | tel.: 605  426 791|
info@nowonet.com | www.nowonet.com

   logo softapp      1 vasto

 vs plastik

 

Zde je místo pro vaši reklamu.
kontakt: radek@zadrapa.cz

 

 

 

 vskm  vsetín  národní sportovní agentura        zk