Šachový klub VSETÍN

Šachový klub VSETÍN
 
historie klubu
 
zprávy z klubu
 
soutěže družstev
 
galerie hráčů
 
fotogalerie
 
přebor Vsetína
 
šachové úlohy
 
články
 
mládež
 
historie šachu na Valašsku
 
Valašský šachový klub mládeže

3-FIDE-RAPID-BSS

 

Okolo Frýdku ...

»Všichni tu písničku známe „[:Okolo Frýdku cestička:], [:a na ní se zelená:] travička." Jenže zatímco pozdější vítězové si ji takto zpívali po celou dobu soutěže, já tak mohl učinit jen čtyřikrát, v dalších partiích to byla barva podstatně tmavší, která ve dvou případech dokonce zčernala. Nebylo ovšem divu. V nadmíru kvalitní sestavě 3.ročníku „FIDE open BŠŠ" jste mohli napočítat v bezmála stovce hráčů z Polska a ČR ne méně než 12 mistrů (4 IM, 8 FM) a kolem patnácti KM, což je už opravdu síla, navíc nešlo podceňovat ani početný místní „potěr" hrající určitě lépe než vykazovala papírová hodnota jejich Ela. Pro mne měl turnaj hraný na 9 kol tempem 15 min.+3 s/tah jednu zvláštnost. Hrál jsem tady sice už několikrát, ale pouze v soutěži družstev, v turnaji zatím ne. Hned v úvodu se pořadatelé dopustili pořádného faux pas. Nahlásil jsem sice správně svoji výhru, ovšem do 2.kola mne nasadili mezi poražené! Než stíhám chybu vyreklamovat, řada partií je již v plném proudu ... Co teď? Rozhodčí se s tím nepáře a po další výhře (pochopitelně znovu se slabším soupeřem) mi za ni připisuje hned dva body. Vrcholně spokojen pak zdolávám FM Malíka (viz ukázku) a raketovým startem 3 (3) mířím mezi elitu. Po 7.kole, maje 5 bodů, to vypadá stále na vysoké umístění. Následující partii si ovšem za rámeček rozhodně nedám, podařilo se mi opět chybovat na téma „záměna druhého tahu za první":

 

Michenka J (2278) - Juříček S (2102), Frýdek-Místek 2016, [D38] Ragozinova /8/

1.d4 Jf6 2.c4 e6 3.Jc3 Sb4 4.Dc2 Namířeno proti Sxc3; ostatně tah dámou jsem očekával, můj soupeř totiž nemá rád dvojpěšce. 4.-d5 5.cxd5 exd5 6.Sg5 h6 7.Sxf6 Raději mění, protože ústup 7.Sh4 umožňuje v některých variantách ostrý výpad g7-g5 a Jf6-e4. 7.-Dxf6 8.Jf3 0-0 9.e3 c5 10.Sd3 Jc6 Co k zahájení dodat? Nic. Vlastně ano - černý stojí výborně. 11.0-0-0? Teď jsem se tedy opravdu divil. Mezinárodní mistr a jde přímo pod kola útoku? Odsunout krále z centra je správné, ovšem pouze na druhou stranu do krátké rošády. 11.-c4?? Hrůzostrašná oplátka! Prostě jsem zapomněl vložit 11.-Sxc3 ...!! Pak by se bílý ocitl v hodně špatné pozici, např. 12.Dxc3 (12.bxc3? c4 13.Se2 Sf5 a b7-b5-b4 s prudkým útokem) 12.-c4 13.Sc2 Sf5 14.Sxf5 Dxf5 15.Dc2 De6! a černý stojí značně lépe. Zatímco průlom v centru e3-e4 lze ztížit postupem f7-f5, hrozící b7-b5-b4 bude určitě nepříjemnější, ale zejména rychlejší a také daleko nebezpečnější. 12.Jxd5 1-0 [glos. SJ]

 

Naprosto otřesen pak poslední kolo bílými po křečovitém výkonu jen remizuji, při výhře bych byl těsně pod první desítkou. Ke vší smůle se turnaj protahuje a plánovaný vlak mi tak ujíždí. S dvěma hodinami volného času a kručícím žaludkem tedy hledám rozmrzele restauraci, kde bych se najedl. Po chvíli bloudění frýdeckými ulicemi míří mé kroky do hostince „U křivého psa", kde si dávám opékanou klobásu s chlebem, křenem, hořčicí, zeleninovou oblohou a jedno 11° pivo, celkem 104 Kč. Klobásku číšník deklaruje jako vepřovou, ale je mi to úplně jedno, mám takový hlad, že bych ji snědl i kdyby byla z toho psa. A kdo ví, zakřivený tvar tedy měla ... Starobylá, ale vzorně opravená budova s valenými klenbami patří v tomto městě mezi nejstarší; zdrželi se zde rakouský císař Josef II., proslulí maršálové napoleonské doby Suvorov a Kutuzov i ruský car Alexandr I., ujíždějící z prohrané bitvy u Slavkova. (Jen tak mimochodem: víte, že tento car přespal den před tím ve Vsetíně? Bylo to v dnes již zbourané hospodě „Dolní šenk", lidově zvané U krásné paní, původně stojící v místě dnešního parkoviště vedle KB). Domů pak dojíždím těsně před devátou večer.« (sj)

 

Juříček S (2102) - Malík J (2242), Frýdek-Místek 2016, [B53] sicilská /3/

 

Výsledky na chess-results
fotogalerie.

 

 

 


Vložte Váš komentář

Vaše jméno:
Váš komentář:
Zadejte kontrolní kód:
 
code
 

Komentáře

copyright © 2024 ŠKZ Vsetín | všechna práva vyhrazena
kontakt kontakt

 | e-mail: 

skz@sachy-vsetin.cz

 | 

webmaster

 | 

admin

nowonet media s.r.o.
TVORBA WWW STRÁNEK • INTERNETOVÉ OBCHODY • 
INTRANET • SEO OPTIMALIZACE • WEBHOSTING 
Vsetín | Horní náměstí 3 | tel.: 605  426 791|
info@nowonet.com | www.nowonet.com

   logo softapp      1 vasto

 vs plastik

 

Zde je místo pro vaši reklamu.
kontakt: radek@zadrapa.cz

 

 

 

 vskm  vsetín  národní sportovní agentura        zk