Šachový klub VSETÍN

Šachový klub VSETÍN
 
historie klubu
 
zprávy z klubu
 
soutěže družstev
 
galerie hráčů
 
fotogalerie
 
přebor Vsetína
 
šachové úlohy
 
články
 
mládež
 
historie šachu na Valašsku
 
Valašský šachový klub mládeže

ZKP-10-KOLO

 

Těsné vítězství s Francovou Lhotou

 

Před 10. kolem Krajského Přeboru byl Vsetín B v tabulce se sedmi výhrami a dvěma remízami na 2. místě; na 1. místo se usadila Francova Lhota, která získala na naše „béčko" náskok dvou bodů. V předposledním kole nás tedy čekal nejdůležitější zápas v sezoně, který měl zásadně rozhodnout o celkovém vítězství v soutěži. K tomu, abychom skončili v tabulce první, bylo třeba Francovu Lhotu porazit.

 

Francova Lhota je letos objektivně nejsilnější tým v soutěži a dalo se očekávat, že proti nám postaví to nejlepší, co mají. My jsme také měli tendenci postavit co nejsilnější „osmičku", ale dopředu se vědělo, že nebude hrát náš první hráč Laďa Bělunek, který měl v termín zápasu pohotovost, a také ze sestavy vypadl Standa Juříček a Marek Jurča. Velmi nejasný byl také start Jakuba Krejči, který však naštěstí přislíbil účast.

 

Sestava Vsetína: Bosák, Krejča, Smilek, Zajíček, Gabryš, Stančík, Kovařík, Hradil
Sestava Francovy Lhoty: Bolacký, Vrátný, Zvardoň, Hrtánek, Kubačák, Doležal, Krčmář, Běhunčík

 

Před začátkem jsem měl představu, že pokud Honza Bosák a Kuba Krejča udrží jejich první dvě šachovnice, tak můžeme vyhrát. Kdyby oba dva prohráli, pak už bych moc nevěřil.

 

Zápas začal. Pro mě to bylo zvláštní, neboť jsem loni hostoval za Francovu Lhotu a teď jsem hrál v důležitém utkání proti svým bývalým spoluhráčům (vyjma Ostravských posil), navíc mým soupeřem byl Petr Zvardoň, který letos posílil vsetínský A-tým.

 

Ze samotného průběhu zápasu asi nebudu dobře referovat, protože jsem se soustředil hlavně na svoji hru a navíc velkou část partie jsem měl trochu časovku. Periferně jsem si všímal Petra Zajíčka po své levici, jak se snaží chytat soupeři dámu, a napravo ode mě Kuba Krejča hrál pozici s pěšcem míň, ale snad za to měl nějakou kompenzaci. Kubovi Krejčovi jsem ovšem ten den moc nevěřil, částečně proto, že měl proti sobě borce 2200 a částečně proto, že se ještě ráno před zápasem trochu motal a i při partii se mu občas zavřely oči...

 

První prohrál Karel Hradil s Pepou Běhunčíkem; myslím, že Pepa musel nějak prorazit po a-sloupci, stál objektivně lépe. Kuba Stančík získal s Karlem Doležalem kvalitu, ostatní partie se zdály zatím dost rovné. Moje partie s Petrem Zvardoňem se mi po zahájení líbila, ale nedokázal jsem získat z pozice nic pořádného. Pak si myslím, že jsem před první kontrolou hrál krásně antipozičně a ocitl jsem se v pozici se špatným jezdcem proti dobrému střelci. Jediná moje záchrana mohla být v tom, že pozice byla zavřená a oba jsme měli ještě hodně pěšců.

 

V následujícím průběhu remizoval Honza Bosák na první šachovnici, pozici jsem nestihl sledovat, takže ji nemohu komentovat. Hned v závěsu remizoval hrdina utkání Kuba Krejča, který má snad sedm životů. Stav zápasu pak srovnává Petr Zajíček, který pokračuje ve své spanilé jízdě touto sezonou. A půl bodu přidává Lukáš Gabryš, tady asi zasloužená remíza.
Stav zápasu je 2,5:2,5. Hraje se už jen na třech šachovnicích, ze kterých potřebujeme získat 2 body. Ani nevím, jak si vede Matyáš a Kuba Stančík; stojím stísněně a jsem v časovce, ale myslím, že oba dva stojí dobře, ale zda jsou vyhraní, to netuším. Po pár tazích se přece jen odvážím odejít na chvilku od stolku a potkám Matyáše, který mi říká: „Hlavně to nesmíš prohrát." Inu i kapitán musí občas poslouchat.

 

S Petrem Zvardoňem se dostáváme do oboustranné časové tísně a zrovna v té nejzajímavější části partie. Můj soupeř odmítá nabídku remízy, musí hrát na výhru, kvalita partie lehce upadá, ale zato nasazení hráčů se zvyšuje. Po oboustranných chybách (Lukáš Gabryš mi po utkání řekl, že ze mě byl nešťastný) nakonec nemůže ani jedna strana zvítězit.
Téměř simultánně, co podepisuju se svým soupeřem (a spoluhráčem) partiář, Matyáš vítězí a Kuba má dokonce materiální výhodu, která možná nestačí k výhře, ale to nám už vrásky nedělá. Kuba Stančík přechází do remízové koncovky a zápas je pro nás vyhraný.

 

Letošní nejsledovanější utkání Francova Lhota A - Vsetín B tedy končí výsledkem 3,5 - 4,5. Musím říct, že zápas nám vyšel téměř ideálně, kdežto pro naše soupeře byl výsledek dost krutý. Rozhodně to však byl alespoň z našeho pohledu nejbojovnější a nejnapínavější zápas sezony, ve kterém se žádný z aktérů nemusí stydět.

 

Šachový oddíl TJ Francova Lhota "A"  3½ - 4½  ŠKZ Vsetín "B" (10.kolo)

 


Vložte Váš komentář

Vaše jméno:
Váš komentář:
Zadejte kontrolní kód:
 
code
 

Komentáře

copyright © 2024 ŠKZ Vsetín | všechna práva vyhrazena
kontakt kontakt

 | e-mail: 

skz@sachy-vsetin.cz

 | 

webmaster

 | 

admin

nowonet media s.r.o.
TVORBA WWW STRÁNEK • INTERNETOVÉ OBCHODY • 
INTRANET • SEO OPTIMALIZACE • WEBHOSTING 
Vsetín | Horní náměstí 3 | tel.: 605  426 791|
info@nowonet.com | www.nowonet.com

   logo softapp      1 vasto

 vs plastik

 

Zde je místo pro vaši reklamu.
kontakt: radek@zadrapa.cz

 

 

 

 vskm  vsetín  národní sportovní agentura        zk