historie šachu na Valašsku

Valašský šachový klub mládeže

LUZNA-2016

Velikonoční šachový turnaj v Lužné

O Bílé sobotě se do Lužné sjelo více než padesát šachistů z blízkého i vzdálenějšího okolí. Co do počtu účastníků byl letošní šachový turnaj opravdu velmi dobře obsazen. Po ukončení registrace hráčů v sále kulturního domu rychle přibylo několik stolů, židlí a šachovnic. Pořadatele jistě potěšila také sportovní úroveň soutěže a početné zastoupení mladých šachistů.

Letošní turnaj v Lužné čítal sedm napínavých kol hraných tempem 2x20 minut. Do nabitého programu se vešla i přestávka určená k občerstvení v podobě jedné či dvou chutných klobás, pochopitelně s nezbytným chlebem a hořčicí. Pořadatelům přálo i počasí: cestou od vlaku nebo autobusu do kulturního domu nikdo nezmokl, ale nebylo ani „zbytečně" moc hezky.

Nejpočetnější výprava přijela tentokrát z Ústí. Ústečtí sokoli tvořili přibližně čtvrtinu startovního pole a jejich sílu nejlépe potvrzuje pohled do konečné tabulky. Po závěrečném kole se totiž ukázalo, že obsadili hned čtyři místa v elitní desítce a získali prvenství i mezi žáky.

Velikonoční turnaj v Lužné ovládl Josef Bednařík ze Sokola Hošťálková. Porazil všechny své soupeře a s přehledem získal celých sedm bodů. Stříbrnou i bronzovou příčku zcela zaslouženě vybojovali mladí šachisté ze Sokola Ústí, Jaroslav Lukaštík (6 bodů) a David Trčálek (5,5 bodu). S pěti body obsadili další pořadí 4. Josef Filák (Sokol Fr. Lhota), 5. Radek Zgarba (Sokol Ústí), 6. Vladimír Hrabovský (MEZ Brumov) a 7. Lukáš Trčálek (Sokol Ústí). V tlačenici se 4,5 bodu svou pozici v první desítce obhájili ještě 8. Josef Běhunčík (Sokol Fr. Lhota), 9. Pavel Mladý (Zbrojovka Vsetín) a 10. Rostislav Smetana (Sokol Fr. Lhota). V žákovské kategorii zvítězil se čtyřmi body další sokolík z Ústí Filip Matůš. Jedno prvenství zůstalo i doma: nejúspěšnější dívkou v turnaji se stala Mirka Žídková z Lužné.