Už je to tak, laskavý čtenáři: ten den začal jako každý jiný. Méně laskavý čtenář možná namítne, že už bych měl zkusit jiný začátek. Existují však nejméně dva dobré důvody, proč se touto připomínkou (zatím) nezabývat:

1) čtyři z pěti zkušených šachistů vědí, že osvědčená strategie se nemění,
2) ten den opravdu začal jako každý jiný.

Sychravé říjnové ráno, teplota jen těsně nad bodem mrazu, slunce se schovává za několika mraky na jinak modré obloze. Podzimní listí na stromech i pod stromy hraje snad všemi odstíny žluté a červené. Nebo hnědé. Až na to, že toto hnědé uprostřed chodníku vůbec není list. Naštěstí jsem do toho neotiskl svou stopu. Tento „krém na boty" bych opravdu nerad roznášel po podlaze v naší šachové herně. Nenápadnou hromádku však nachází jiný náhodný kolemjdoucí. Do posvátného ticha nedělního jitra náhle zahřmí nekřesťanské zaklení. „U všech všudy!" slyším za zády. Laskavý čtenář patrně tuší, že notně rozladěný spoluobčan zvolil docela jinou slovní zásobu. Stávají se i horší věci, myslím si a pokračuji v cestě na Lapač.

Asi pět minut před devátou klika cvakne, dvéře letí a do naší vytuněné staronové herny přicházím dokonce jako devátý hráč dnešní sestavy. Jarda záhy odchází a v klubovně zůstává slovy osm lidí, protože z Brumova zatím nedorazil nikdo. Kapitán týmu Karel a rozhodčí zápasu Matyáš dokončují nezbytné papírování. Hosté postupně přicházejí, mířím tedy do kuchyňky vařit kávu.

Utkání začíná, na osmé desce táhne bílý dámským pěšcem. Odpovídám 1. ... d5, ale gambit se tentokrát nekoná. Po dvaceti tazích už je pozice lepší pro černého, což je pro domácí „Céčko" zajisté dobrá zpráva. Při spotřebě pouhých 64 minut na dvacet tahů mám navíc nezvykle mnoho času. Chvílemi tedy sleduji dění na sousední šachovnici, kde Patrik odvážně zahájil partii bílými. Můžu v klidu prohodit několik slov s Klárou bojující nelehký zápas na šesté desce nebo s Patrikem, jehož partie dnes končí nejdříve. Krátce poté získává kapitán Karel náš první bod. Před půl dvanáctou prohráváme 1 : 2, ale tady můj přehled o vývoji utkání končí. Hlavně neztratit orientaci v dění na vlastní šachovnici...

Spotřeba času na mé straně výrazně stoupá, což se při hledání výhry může stát. Po oběti figury se ukazuje, že oněch 45 minut jsem využil dobře. Jestliže v mém propočtu byla nějaká mezera, soupeř ji nepostřehl a proti dvojici věží na třetí řadě nenachází obranu. Na poslední tahy před časovou kontrolou mi zbývá méně než pět minut, ale bílá pozice už je neudržitelná. S potěšením přijímám gratulaci od Matyáše i pochvalnou zmínku od kapitána Karla. Oba borci mezitím také dosáhli vítězství a cennou remízu vybojoval nováček Vlastimil. Svým dílem jsem tedy přispěl k vyrovnání skóre na 3,5 : 3,5. O výsledku utkání rozhodne partie na páté desce. Zatím stihneme s Klárou sehrát několik bleskových partií, v nichž pochopitelně nechybí královský gambit. (Psáno v neděli 23. 10.)

Při této příležitosti bych se chtěl znovu přimluvit za to, aby byl náš letošní Silvestrovský turnaj vyhlášen za gambitový. Zároveň děkuji všem, kteří již tuto myšlenku podpořili. V bleskové minisérii jsem těsně prohrál (1 : 2) a vzápětí skončila i poslední partie vyrovnaného utkání s Brumovem. Hosté si z Lapače nakonec odvezli tři body, ale stávají se i horší věci. V součtu s výsledkem prvního kola tak zůstává bodový zisk „Céčka" na nule. Při bližším pohledu však můžeme oproti úvodnímu utkání postřehnout nejedno zlepšení.

Tuto neděli jsme například zaznamenali tři vyhrané partie, což nás vlastně drží nad vodou. Tři a půl bodu ze všech šachovnic rovněž představuje pozitivní tendenci. Současné postavení týmu v tabulce tak může laskavý čtenář klidně považovat za optický klam. Jinými slovy, bodový (ne)zisk a desáté místo pouze napovídají, že po Mistrovství Moravy a Slezska máme o co hrát, a to nejen v krajské soutěži. O podobnou motivaci nepochybně mají postaráno i ostatní družstva Zbrojovky, jejichž vstup do sezóny byl o něco úspěšnější. Především ligovému „Áčku" se sluší blahopřát, protože v neděli dosáhlo v silné jihomoravské skupině důležitého prvního vítězství. (Psáno v úterý 25. 10.)