historie šachu na Valašsku

Valašský šachový klub mládeže

1-VASTO-MASTALISKA-2018

O šachových mistrech Valašska rozhodnuto

Šachovými mistry Valašska pro sezónu 2017 - 2018 se stali Juliána Grycmanová ze Sokola Ústí v kategorii do 9 let, Michal Kamlar z Valašské Bystřice v kategorii do 11 let, Adam Kocůrek ze Zbrojovky Vsetín v kategorii do 13 let a Jakub Matůš ze Sokola Ústí v kategorii do 16 let. Rozhodlo se o tom v sobotu 14. dubna na vsetínských Maštaliskách, kde proběhl závěrečný čtvrtý turnaj letošní 1. VASTO Tour mládeže.

V reprezentačních prostorách historických Maštalisek se sešlo celkem 96 mladých šachistů z Valašska a nechybělo ani několik hráčů z blízkých regionů. Tradičně se hrál rapid šach na sedm kol v tempu 2 krát 12 minut plus 4 vteřiny za každý tah. Hrálo se o ceny v závěrečném turnaji a také se vyhodnocovali nejlepší šachisté z našeho okresu za celou uplynulou sezónu.

V kategorii do 9 let usedlo k šachovnicím tentokrát třiadvacet dětí, pro osm z nich to byl první turnaj v životě. Zvítězil Pavel Petrovický ze šachového kroužku ZŠ Salvátor Valašské Meziříčí, který získal 6,5 bodu. Na druhém místě skončil Lukáš Kroupa z SK Brumov-Bylnice se 6 body a třetí Jan Ondrušek ze šachového kroužku SVČ Rožnov pod Radhoštěm, jenž uhrál 5 bodů. Zlato mezi dívkami získala Anna Chrobáková ze Zbrojovky Vsetín, stříbro Juliána Grycmanová z Ústí a bronz Eliška Křenková ze Zašové. Kompletní výsledky této kategorie můžete studovat v chess-results ZDE.

Mistryní Valašska se stala Juliána Grycmanová (v sezóně získala v hodnocení celkem 50 tour bodů). Na druhém místě skončila její kolegyně ze Sokola Ústí Karolína Kovářová (48), třetí Jan Ondrušek z Rožnova (45). Pohár za čtvrté místo přebíral Michal Řezníček ze Zbrojovky Vsetín (44), za páté místo Václav Bělunek z Klubu her Zašová (38) a za šesté místo Štěpán Hrbáček z Francovy Lhoty (37).

V kategorii do 11 let se utkalo třicet hráčů, mezi nimi také tři úplní nováčci. Zlatou medaili si odvezl Matěj Ponížil z ŠK Zlín, zvítězil ve všech partiích a získal 7 bodů. Stříbrnou medaili získal Pavel Ptáček ze Zbrojovky Vsetín, který dosáhl na 6 bodů, bronzovou medaili si za 5 bodů vybojoval David Hrbáček z Francovy Lhoty. Mezi dívkami brala zlato Emilie Kotrlová z Bystřičky, stříbro Beáta Orságová ze Zbrojovky Vsetín a bronz její oddílová kolegyně Eliška Zajíčková. Kompletní výsledky této kategorie můžete studovat v chess-results ZDE.

Mistr Valašska pro tuto sezónu se jmenuje Michal Kamlar, jenž hraje za Sokol Valašskou Bystřici (získal 45 tour bodů), druhý skončil David Hrbáček (44) a třetí Tomáš Chromík (39), oba jsou ze šachového kroužku ZŠ Francova Lhota. Pohár za celkové čtvrté místo si odvezl do Rožnova Vojtěch Ondrušek (36), páté místo si vybojoval Jakub Šafarik ze Zbrojovky Vsetín a šesté jeho oddílový kolega Pavel Ptáček (34). Nejlepší mezi děvčaty byla Beáta Orságová (30) ze Zbrojovky Vsetín.

V kategorii do 13 let se utkalo dvaadvacet šachistů, mezi nimiž byl nejlepší Adam Kocůrek se 6 body, na druhém místě skončil Lubomír Hlouch, který uhrál 5,5 bodu a třetí byl Tomáš Hurtík s 5 body, celá trojice reprezentuje Zbrojovku Vsetín. Zlato mezi dívkami získala Klára Pšenicová z Klubu her Zašová. Kompletní výsledky této kategorie můžete studovat v chess-results ZDE.

Mistrem Valašska v kategorii do 13 let se stal Adam Kocůrek (získal 52 tour body), na stříbrný stupínek vystoupal Jakub Zádrapa (50), oba své šachové umění rozvíjejí ve Zbrojovce Vsetín. Třetí celkově skončil Pavel Kučera (44) z TJ Valašské Meziříčí. Poháry za čtvrté, páté a šesté místo si rozebrali další borci ze Zbrojovky Vsetín, Radek Jurča (39), Lubomír Hlouch (39) a Roman Orság (23). Nejlepší z dívek byla v tomto ročníku Klára Pšenicová ze Zašové (14).

V kategorii do 16 let se představilo jedenadvacet šachistů, přitom sedm z nich se do této elitní skupiny nominovalo nikoliv věkem, ale svými kvalitními výkony a tudíž posunem ve věkových kategoriích. S plným počtem 7 bodů zvítězil Jakub Zahorček z Povážského Podhradia, stříbrný Antonín Randus ze Sokola Ústí a bronzový Martin Dvořák ze Zbrojovky Vsetín uhráli 5 bodů. Zlato dívčí si odnesla Nela Otáhalová ze Zbrojovky Vsetín. Kompletní výsledky této kategorie můžete studovat v chess-results ZDE.

Mistrem Valašska v nejvyšší kategorii je Jakub Matůš (získal 54 tour body) ze Sokola Ústí, druhé místo si v celé sezóně vybojoval jeho oddílový kolega Antonín Randus (47), třetí v pořadí je Martin Dvořák (46) ze Zbrojovky Vsetín. Pohár za čtvrté místo si odnesl Matěj Kovář (44) ze Sokola Ústí, za páté místo Gabriel Kamas (40) ze Zbrojovky Vsetín a za šesté Nela Otáhalová (39) ze stejného šachového oddílu.

Kompletní výsledky celého ročníku 1. VASTO Tour - Mistrovství mládeže Valašska si můžete pročítat v excelových tabulkách ZDE. A fotogalerie z turnaje na Maštaliskách je k prohlédnutí ZDE.