historie šachu na Valašsku

Valašský šachový klub mládeže

HODONICE-2019

V kraji vína.

Hodonice jsou od Vsetína poměrně daleko; leží na jihu Moravy poblíž Znojma a kdysi mne tady na tento turnaj lákal kolega Hradil. A protože manželka odjela už v pátek na dvoudenní výlet do Prahy, nevědomky tím rozhodla o tom, že na mé šachové mapě přibylo další místo. Co taky doma, že jo, můj kocourek Uhlík hrát šachy neumí ... Memoriál R.Obrdlíka proběhl klasicky na 9 kol (15 min/p), v sestavě 54 hráčů se objevil jeden Rakušan a Němec a mimo několika silných KM jste mohli vidět také IM, FM, CM a WCM, všechny „à 1 ks". Souběžně byl pořádán početně obsazený Přebor žáků Jm ŠS (82 úč.). Začátek byl pro mne ostudný. S hráčem Rtg=1488, maje už dvě figury navíc, jsem připustil věčný šach, no co Vám mám říkat, hrůza! Pak už mi nezbylo než hrát každou partii naplno, což dokazuje série (1-1-0-1-1-1-0), ty dvě prohry, jak se nakonec ukázalo, byly s prvními dvěma v pořadí. Měli Rtg 2306 a 2254, o to více mne mrzí, že tyto vyrovnané souboje skončily pro mne bez bodového zisku. V posledním kole se mi pak s hráčem Rtg=1686 nepodařilo vyhrát hodně lepší věžovou koncovku, škoda, jinak bych skončil pravděpodobně o čtyři místa výše. Přesto jsem odjížděl vcelku spokojen, protože moje nasazení #10 odpovídalo konečnému pořadí. Jenom s tím vínem to bylo horší. Před každým kole se losovala jedna láhev, ale ani při zvyšující se šanci (1:54, pak 1:53, atd. až 1:45) na mne žádná nevyšla ...

Výsledky na chess-results

V turnaji jsem použil jednu oblíbenou variantu Vlastíka Straděje (gambit Morra/Matulović):