Po stopách Františka Sovy.
Pokud Vám toto jméno mnoho neříká, musíte si vzít na pomoc knížku [⅍ Juříček: 100 let šachu na Valašsku]. Tam je uveden mezi vůbec prvními známými šachisty našeho regionu a dlouholetý kronikář ŠK Vsetín Antonín Juříček se o něm zmiňuje v kapitole "Průkopníci - první zmínky" na str. 14-15, kde jej vidíme mezi účastníky několika soutěží. O jeho otci MUDr. Františku Sovovi toho víme poměrně hodně, na Vsetín přišel z Kyjova, stal se zde městským, velmi oblíbeným lékařem, později i čestným občanem (viz také řadu článků vydaných vsetínským muzeem) a je po něm pojmenována i jedna ulice na sídlišti Sychrov. Zato o jeho synu téhož jména je informací už méně. Víme, že měl 3 sourozence a po absolvování základní školy odešel do Prahy studovat práva. A ještě něco - proslul velkou zálibou k šachové hře a to jak praktické, tak i korespondenční. Pokusil jsem se tedy dohledat ke známým faktům fakta další.
Jak ty dvě předchozí, tak i následující čtyři soutěže jsme našli již dříve a do naší knihy uvedli, doplněním jsou skeny původních zpráv z Časopisu českých šachistů (dále ČČŠ) - dobové tabulky, startovní listina sk. III koresp. turnaje, glosované partie, komentáře atd.
KORESPONDENČNÍ 1905-07 • Match: Čechy - Anglie 21:23 21.š: Sova ½½:½½ Botherstone
|
Následující tabulka z ČŠŠ je uvedena dle losu.
Následující zprávy jsou už nově dohledané.
Důvodem proč jich není mnoho a proč se mezi nimi neobjevuje víc klasických turnajů může být to, že se mladý František Sova (dále FS) věnoval intenzivně studiu na právnické fakultě a šachy bral spíše jako doplněk svého každodenního života. Stal se ale členem ŠK "Dobruský", v Praze t.č. nejlepšího a v jeho sestavě vyhrál v roce 1909 tzv. Memoriál Dobruského, což byl v podstatě přebor Prahy, viz níže. Z následující zprávy se dovídáme dokonce i jeho tehdejší bydliště a dále skutečnost, že se zapojil také do organizační práce a byl pořadatelem klubovních soutěží.
Koncem roku 1908 se zúčastnil „... snad největšího hromadného zápasu, jenž do té doby v Praze byl hrán ...", jak uvádí další dobová zpráva. Ve vítězné sestavě hrál na čelné šachovnici budoucí mistr Karel Hromádka (1887-1956), na druhé dr. ing. Otakar rytíř Kruliš-Randa (1890-1958), člověk z "vyšších kruhů", který finančně velmi podporoval šachové hnutí v českých zemích a v letech 1940-45 byl dokonce předsedou Ústřední jednoty čsl. šachistů (dalším mecenášem byl např. Vladimír hrabě Lažanský, velký obdivovatel a přítel našeho prvního velmistra Oldřicha Durase). Všechna hesla doporučuji prohlédnout si na wikipedii. FS (podle zprávy měl 1.VT) porazil na osmé šachovnici A. Rajského a o dvě místa níže je uveden M. Kössler - že by příbuzný vsetínského Ervína Kösslera?
Kromě toho se FS stal od 10.1.1909 redaktorem šachové rubriky v "Besedách Času", což byla příloha deníku Čas. Tuto záležitost uvádí jak Časopis českých šachistů, tak i velmistr Karel Mokrý v soupisu české šachové literatury [Czech Chess Literature 1806-1945].
V odvetném korespondenčním zápase proti Anglii, podobně jako v tom předchozím (1906-07), FS znovu dvakrát remizoval a výsledek publikovaly obě strany, jak náš Časopis českých šachistů, tak i anglické noviny „Western Daily Mercury". O tom, že FS byl opravdu silným hráčem svědčí jeho zařazení na osmou šachovnici ve 20-ti členném týmu.
KORESPONDENČNÍ 1908-09 • Match: Čechy - Anglie 23½:16½ 8.š: Sova ½½:½½ Brooke
|
V roce 1909 se FS stal přeborníkem Prahy v soutěži družstev, když startoval za první celek ŠK "Dobruský" a k vítězství přispěl výborným výsledkem 2½ bodu ze tří partií.
Zajímavým utkáním bylo to následující, kdy absolventi fakult právnické a lékařské utvořili "cechovní" družstva. Kromě FS vidíme v sestavě právníků na 2. šachovnici brněnského Amose Pokorného (1890-1949), pozdějšího mistra ÚJČŠ a trojnásobného olympionika a také úloháře Bedřicha Bosche (1886-1934), skvělého skladatele trojtažek.
Z výsledků následujícího, tzv. tombolového turnaje není jasné zda šlo o soutěž družstev, či jednotlivců, ale dikce článku napovídá, že si účastníci, vybraní náhodně do dvojic, zahráli o věnované ceny, z nichž nejzajímavější byla ta první - zlatá desetikoruna. V závěru této obsažné zprávy pak vidíme výsledek bleskového turnaje (str. 49), kde FS mezi šestnácti účastníky dělil 8.-9.místo.
PRAHA 1910 • (6.2.) Tombolový turnaj Zimmer 0:1 Culka, Lukeš 0:1 Černý, Treybal K. ½ Hromádka, Treybal F. 1:0 Dušek, Lochmann 0:1 Lešetický, Musil 1:0 Joch, Pavelka 1:0 Polák, Divíšek 0:1 Hasák, Šípek ½ Procházka, Prokeš 1:0 Sika, Fajnor 1:0 Kössler, Batík 1:0 Choděra, Židlický 0:1 Vitáček, Šár 0:1 Sova, Vilka 1:0 Genttner. [ČČŠ 3/1910, s.48] + [archiv SJ] |
Ze všech uvedených výsledků je patrné, že František Sova měl velmi pevný styl hry a šachy hrál na hodně dobré úrovni odpovídající silné 1.VT, v dnešním ratingovém vyjádření cca kolem 2000 Elo-bodů. Touto poslední zprávou mi ale jeho stopy mizí, v několika dalších ročnících Časopisu českých šachistů jsem už o něm nenalezl žádnou zmínku. Je tedy možné, že šachy odsunul zcela na vedlejší kolej a věnoval se svému civilnímu zaměstnání - právnické praxi. Přesto by jeho jméno nemělo upadnout do zapomnění, vždyť byl jedním z prvních, kteří položili základy valašského šachu.
(sj)
media s.r.o. |
Zde je místo pro vaši reklamu. |
|
|
||
|
|
|