historie šachu na Valašsku

Valašský šachový klub mládeže

MČR MLÁDEŽE 2009

Mistrovství ČR mládeže 2009

Výprava šachistů z Valašska se vrátila z Mistrovství ČR mládeže, které probíhalo o našich jarních prázdninách v Koutech nad Desnou v podhůří Jeseníků.

V kategorii H-14 si na podzim vybojoval účast Ondra Karlík. Do turnaje nastupoval sice jako hráč s druhým nejvyšším ELO, avšak to v partiích pochopitelně nehrálo žádnou roli. Bohužel se projevilo, že neměl takové zázemí, které dokázaly připravit podpůrné týmy šachistům z velkých oddílů. Ty měly k dispozici nejen trenéry, ale zejména největší výdobytky dnešní techniky, třeba počítače a v nich např. desítky a stovky partií soupeřů v databázích, se kterými před každou další partií pracovaly.  V turnaji skončil Ondra po zisku 4,5 bodu mezi dvaceti čtyřmi borci na 13. místě.

Do turnaje se zapojil i Matyáš Kovařík, kterému se na podzim sice vybojovat účast na Mistrovství ČR ve své kategorii H-10 nepodařilo, avšak rozhodl se zúčastnit alespoň turnaje Národní open. V měření sil napříč mezi dospělými i mládežníky dosáhl po devíti kolech 4 bodů a mezi sedmdesáti šesti šachisty obsadil 50. příčku.

Posledním valašským účastníkem akce byl jedenáctiletý Karel Kachtík z Hošťálkové, který v turnaji Národní open skončil se 2,5 b na 69. místě.

Pro všechny tři chlapce to bylo zajisté další získávání zkušeností. Svou rozvahou a analytickou činností se o ně po celých osm dní vzorně staral vedoucí výpravy František Veselský.