historie šachu na Valašsku

Valašský šachový klub mládeže

ARCHÍV » ČIERNE 2014

Na Kysuci bol pánom Marian Jurčík.

Malebná dedinka Čierne pri Čadci bola v prvú júnovú nedeľu dejiskom jubilejného 10.ročníka víkendového turnaja o „Pohár starostu obce".

Osobne som čakal, že pôjde o malú lokálnu súťaž, no napodiv, na štartu sa zišlo dovedna 90 hráčov (!) zväčša z oblasti Kysúc, Považia a Turca. Obsadenie s troma majstrami a niekoľko kandidátmi tohto titulu sľubovalo zaujímavý priebeh, čo sa napokon potvrdilo a bolo na čo sa pozerať.

Prvé miesta boli už „vopred rezervované" pre trojicu favoritov. Zvíťazil ziskom 8 bodov IM Marian Jurčík lepším BH pred FM Jaroslavom Čempelom, tretí skončil s bodovým odstupom FM Martin Jurčík. O ďalšie priečky sa ale rozpútal veľký boj, do ktorého som zasiahol tiež ja, veď som bol šiesty nasadený a túto pozíciu som aj obhájil.

Českú republiku zastupovali vyše dve desiatky šachistov, z toho päť valašských, ktorí sa zahanbiť nedali a so Slovákmi sa dobre popasovali. Najviac sa darilo podľa očakávania mne, no nebolo to vôbec jednoduché, veľa ma mrzela po vynikajúcom štartu 3 (3) vyhratá partia vo 4.kole proti Sedláčkovi (2225), ktorú som v závere pokazil až do prehry. Ale aj tak sme dokopy dovezli bacuľaté vreco napchaté bodmi (celkom 26½).

Na záver sa patrí poďakovať najmä Jankovi Múdremu, ktorý nielen ochotne zaobstaral dopravu svojím autom, ale podal k tomu aj pekný výkon. Azda ešte lepšie sa viedlo Davidovi Trčálkovi, ktorý ukoristil 6 bodov, čo je naozaj výborný výsledok.

Pod taktovkou rozhodcu Rudolfa Jurčíka a riaditeľky turnaja Slávky Jurčíkovej sa hralo 9 kôl tempom 15 minút/partia v peknom prostredí miestneho Domu kultúry. O celkový fond vo výške 200 € vrátanie vecných cien sa podelili sponzori Severoslovenské montáže Čierne a Obecný úrad, vďaka starostovi ing. Pavlovi Gomolovi. Okrem víťaznej desiatky získali ocenenia v kategóriach - CH10: 37. David Slivka (Čadca), D10: 71. Dominika Placková (Čadca), CH15: 35. Matej Oravec (Čadca), D15: 59. Kristýna Lasotová (Mosty u Jablunkova), ženy: 54. Slávka Jurčíková (Čadca) a seniori: 6. Stanislav Juříček (Vsetín)