Šachový klub VSETÍN

Šachový klub VSETÍN
 
historie klubu
 
zprávy z klubu
 
soutěže družstev
 
galerie hráčů
 
fotogalerie
 
přebor Vsetína
 
šachové úlohy
 
články
 
mládež
 
historie šachu na Valašsku
 
Valašský šachový klub mládeže

KRONIKA ÚSTÍ 1944-51

 

Okénko do historie šachu na Vsetínsku


historieK šachovým sdružením na Valašsku s bohatou tradicí a dlouhou historií patří neodmyslitelně Sokol Ústí u Vsetína.


Když byl v únoru 1944 v rámci Moravskoslezské župy založen, jako druhý v pořadí Šachový valašský okrsek (ŠVO) po okrsku Ostravském, byli ústečtí šachisté při tom. V Ústí byl už tenkrát dostatečný počet šachových nadšenců, kteří se scházeli v místní hospodě „U Kašparů". O jejich nadšení a aktivitách svědčí i fakta s výsledky sehraných mistrovských i přátelských utkání s kluby nejbližšího okolí. Tyto výsledky jsou zaznamenány ve dvou sešitech, které si založili a vedli zdejší šachisté, jako jedni z prvních na Valašsku. Sešity představují nejstarší „Kroniku" vedenou v okrese Vsetín a dnes, po 70 letech, je možno si prohlížet stránky na nichž jsou zaznamenány výsledky utkání z let 1944 až 1951. Cenné jsou nejen výsledky bleskových turnajů s pořadím účastníků, ale především zaznamenané soupisky mužstev se kterými se ústečtí hráči střetávali, konečné tabulky dlouhodobých soutěží, články z dobových novin a také několik fotografií z roku 1950. Sešity obsahují rovněž zápisy z uskutečněných schůzí šachistů na kterých se projednávaly nejdůležitější organizační záležitosti a také volby funkcionářů klubu.


Ze záznamů vyplývá, že hlavními propagátory šachu v Ústí byli Miloš Hruška a Jan Hlávka. Hlávka byl pravděpodobně pověřen zapisováním výsledků a vedením „Kroniky".


Nalezená Kronika ústeckých šachistů spolu s dobovými Věstníky ŠVO vydávanými od roku 1944 patří k cenným dokumentům, které se z té doby podařilo zachovat.


Jak k jejich objevení a zachování došlo......?


Jedním z těch, kteří se pokoušeli zmapovat historii šachového dění na Valašsku, byl člen Šachového spolku Vsetín, později hráč Zbrojovky Vsetín Otto Tkadlec, který také působil v okresním šachovém svazu. Jeho přáním bylo založit a vést šachovou kroniku okresu Vsetín. Proto si také vypůjčil oba sešity ústeckých šachistů od Jana Hlávky. Po nějaké době se Jan Hlávka odstěhoval z Ústí na Znojemsko a v Ústí se nenašel žádný pokračovatel ve vedení záznamů. Důvody byly dva: jednak je to časově náročné a také proto, že v letech 1951 - 1955 hráli ústečtí šachisté pod „hlavičkou" Skláren Vsetín.


Tak se stalo, že se po sešitech, které zůstaly u Otto Tkadlece nikdo z Ústí nesháněl. Když Otto Tkadlec zemřel, „obyčejné" ručně psané sešity by skončily v kamnech nebo v popelnici na odpad. Díky obětavé činnost dalšího hráče a člena ŠKZ Vsetín - Stanislava Juříčka, který si dal tu práci a navštěvoval rodiny pozůstalých po hráčích a šachových funkcionářích a hledal dobové záznamy a dokumenty, aby se neztratily a zůstaly zachovány pro další generace. Tak se díky němu podařilo objevit a zachovat i „Kroniku šachistů Ústí" z let 1944 - 1951.


Podobným způsobem tak nalezl a zachránil taky i další dobové dokumenty jako například: Zakládající knihu Šachového spolku Vsetín z let 1936 - 1944, Šachovou ročenku ŠVO 1945/46 vydanou Františkem Drozdem z Valašského Meziříčí, Věstníky ŠVO z let 1944 - 1950 nalezené při asanaci rodinného domu Františka Bajara ve Valašském Meziříčí v roce 2007, záznamy a doklady o sehraných simultánkách na Valašsku šachovými velmistry mj. mistrem světa A. Aljechinem v roce 1943 či jeho vyzyvatelem Salomonem Flohrem, Richardem Réti a dalšími mistry, záznam o nejstarším šachovém turnaji ve Vsetíně z roku 1906 z Časopisu českých šachistů, Šachovou příručku Vl. Mrazíka a K. Skaličky z roku 1926, dobové fotografie z let 1941 - 1968 a celou řadu dalších dokumentů z historie. Většinou se jedná o jediné zachované dobové exempláře, které by už dávno byly nenávratně ztraceny.

Střípky z těchto dokumentů byly použity a zveřejněny, jak v šestidílné kronice ŠKZ Vsetín, kterou už přes 40 let vede  Antonín Juříček a máte možnost si ji prohlédnout ve formátu pdf v sekci Historie klubu , tak také v jejich společně vydané knize „100 let šachu na Valašsku" v roce 2008.


Nyní bychom chtěli tyto šachové artefakty postupně převést dle možností, aby nedošlo k jejich poškození do elektronické podoby a celé je uvěřejňovat na naších stránkách šachové veřejnosti.

Kronika Sokol Ústí u Vsetína 1944 - 1951 (část první - tabulky a výsledky sehraných utkání)
Kronika Sokol Ústí u Vsetína 1944 - 1951 (část druhá - zápisy ze schůzí, výsledky utkání, seznam členů)

 

Antonín Juříček

 

 


Vložte Váš komentář

Vaše jméno:
Váš komentář:
Zadejte kontrolní kód:
 
code
 

Komentáře

copyright © 2024 ŠKZ Vsetín | všechna práva vyhrazena
kontakt kontakt

 | e-mail: 

skz@sachy-vsetin.cz

 | 

webmaster

 | 

admin

nowonet media s.r.o.
TVORBA WWW STRÁNEK • INTERNETOVÉ OBCHODY • 
INTRANET • SEO OPTIMALIZACE • WEBHOSTING 
Vsetín | Horní náměstí 3 | tel.: 605  426 791|
info@nowonet.com | www.nowonet.com

   logo softapp      1 vasto

 vs plastik

 

Zde je místo pro vaši reklamu.
kontakt: radek@zadrapa.cz

 

 

 

 vskm  vsetín  národní sportovní agentura        



zk