Dobové dokumenty o šachovém dění na Valašsku.
V článku Okénko do historie šachu na Vsetínsku jsme zveřejnili některé historické dokumenty, které se podařilo nalézt a tak zachránit pro další generace před jejich ztrátou. Řada z nich byla už uvedena v kronice ŠKZ a v knize "100 let šachu na Valašsku". Tyto dokumenty a fakta chceme ještě postupně doplňovat na našich webových stránkách o další data, která se vztahují k historii Valašského šachu, která je poměrně bohatá a obsáhlá.
Šachová příručka z roku 1926 je jedním z vzácných dokumentů, které se podařilo zachovat až do současnosti. Jedná se o dokument starý bezmála 90 let a nebude jich v celé republice mnoho. V okrese Vsetín zatím víme o jedinném exempláři a ten jsme s bratrem objevili při sběru dat a dobových dokumentů u šachového kronikáře Josefa Krupy ze Zubří, který je jejím vlastníkem a proto se dvě strany tohoto dokumentu mohly objevit v knize "100 let šachu na Valašsku", vydané v roce 2008. Naše vzájemné velmi dobré vztahy potvrdil Josef Krupa ještě v roce 2014 kdy nám obětavě celou příručku naskenoval, za což mu patří velký dík!.Příručka je významný prvorepublikový šachový dokument obsahující celou řadu důležitých faktů (viz obsah naskenovaného dokumentu). Jen namátkou: Seznam všech československých šachových klubů, oddílů a sdružení * Seznam mistrů ÚJČsŠ * Pravidla a řády * Důležité zprávy ze šachového dění v Evropě i zámoří * Data založení šachových svazů evropských zemí, atd. Jeden z autorů - dr. Karel Skalička-Mitovský byl za ČSR signatářem protokolu o založení FIDE v Paříži 1924. Po olympiádě v Buenos Aires 1939 zůstal natrvalo v Argentině spolu s dalším členem družstva Protektorátu Čech a Moravy Jiřím (Jorgem) Pelikánem.
Šachová ročenka 1945/46 je jediným zachovaným exemplářem, který získal Stanislav Juříček z pozůstalosti po Otto Tkadlecovi (nar. 1925) ze Vsetína. Šachová ročenka 1945/46 představuje první ucelenou tiskovinu Šachového valašského okrsku (ŠVO), kterou vydal František Drozd (nar. 1915) z Valašského Meziříčí.
Obsahuje a stručně popisuje: vznik ÚJČŠ v Praze v roce 1905, vznik Moravskoslezské župy v Ostravě v roce 1928, historii organizovaného šachu na Valašsku a vznik ŠVO v roce 1944, adresář funkcionářů a zástupců jednotlivých šachových sdružení, hrací řád meziklubovní soutěže MSŽ ÚJČŠ, rozlosování už III.ročníku meziklubové soutěže 1945/46 v rámci ŠVO a sestavy družstev.
Na tu dobu pěkně provedená přehledná pomůcka pro všechny tehdejší kluby ŠVO. Jedinou chybou v ročence je údaj o nejstarším organizovaném šachovém sdružení - ŠK Valašské Meziříčí z roku 1925. František Drozd nedohledal v Časopisu českých šachistů (ČČŠ) z roku 1911, že ve Vsetíně byl právě v roce 1911 založen Šachovní klub, který byl zaevidován v Praze v rámci ÚJČŠ.
Věstník Šachového Valašského okrsku č. 1/1945
Věstník Šachového Valašského okrsku č. 13/1944
Věstníky ŠVO č. 13 z 29. 11. 1944 a č. 1 z 27.1. 1945 získal Stanislav Juříček při asanaci rodinného domku Františka Bajara ve Valašském Meziříčí v listopadu 2007.
Věstníky vydával výbor ŠVO po svém založení od roku 1944 k řízení meziklubovních soutěží a aby informoval jednotlivá šachová sdružení o aktuálním šachovém dění nejen celorepublikovém, ale i o pořádání turnajů v samotných klubech. Věstník ŠVO nahrazoval určitým způsobem celorepublikový ŠACH - časopis oficiálního orgánu ÚJČŠ, jehož vydávání bylo v rámci Protektorátu Čech a Moravy omezovacím nařízením ze dne 31.8.1944 „dočasně zastaveno". Věstník č. 13 obsahuje jmenovitě kompletní sestavy všech družstev přihlášených do soutěží řízených ŠVO a rozlosování s termíny utkání ročníku 1944/45. Zajímavostí Věstníku č. 13 jsou mj. například pokyny pro přerušení utkání při leteckém poplachu.
Věstník ŠVO č. 1 obsahuje aktuální zprávy z ÚJČŠ, MSŽ, ŠVO a z jednotlivých šachových sdružení.
Uvádí např. kompletní výsledky meziklubové soutěže družstev ŠVO a stavy rozehraných klubových turnajů jednotlivců.
Mapa okresu Vsetín (před rokem 1946)
Tuto mapu jsem objevil a použil z knihy VSETÍN vydané v roce 1946 od autorů: JUDr. Karla Krčmáře -městského tajemníka, Jaroslava Klvače - městského hospodářského ředitele v v. a Richarda Pavlíka - městského archiváře.
Zajímavostí mapy z té doby je, že v porovnání se současností, východní a západní hranice zůstala prakticky beze změn, tak severní a jižní hranice tehdejšího okresu Vsetín sahá od obce Bystřičky po obec Lužnou!
Jedná se o kopie z časopisů Československý šach z let 1940 - 1946, které nám zapůjčil Josef Novák z Valašského Meziříčí. Obsahují zajímavosti týkající se vzniku ÚJČŠ v roce 1905, dění v jednotlivých Župách a dění vztahující se ke klubům a jednotlivcům z ŠVO.
Z roku 1940 je např.: srovnání počtu klubů a členů v jednotlivých župách v letech 1939 a 1940, turnaj s účastí Jiřího Fichtla, vzpomínka Karla Zmatlíka na založení ÚJČŠ v roce 1905 po 35 letech a společné foto zakládajících členů, připomenutí založení Časopisu českých šachistů v dubnu 1906 - dnešního Československého šachu. 1940/41 konečná tabulka UHŽ -1. třídy s účastí Šachového spolku Vsetín, soutěž družstev MSŽ, OLŽ, BRŽ a UHŽ v rámci ÚJČŠ. Rozlosování UHŽ - 1.třídy 1942 s účastí ŠS Vsetín.
1946 - jmenný seznam držitelů výkonnostních tříd, z ŠVO: Jiří Fichtl, Josef František Baláš, František Kaimer, Karel Zátopek a Ervín Kössler. Mapy s vyznačením obcí zakládajících klubů ŠVO, kde se všude hrály šachy v minulosti a v současnosti.
media s.r.o. |
Zde je místo pro vaši reklamu. |
|
|
||
|
|
|