Šachový klub VSETÍN

Šachový klub VSETÍN
 
historie klubu
 
zprávy z klubu
 
soutěže družstev
 
galerie hráčů
 
fotogalerie
 
přebor Vsetína
 
šachové úlohy
 
články
 
mládež
 
historie šachu na Valašsku
 
Valašský šachový klub mládeže

2-LIGA-6-KOLO

 

Derby vyznělo pro nás.

 

Pokud bych začal jen strohým výsledkem 5½:2½, mohlo by se zdát, že jsme v derby soupeře „převálcovali". Jenže skutečnost byla naprosto jiná. Zatímco hosté přijeli v očekávané a nejsilnější sestavě, našemu týmu chyběl Pavel Viták. Kapitán Honza však správně usoudil, že byť je to hodně nepříjemné oslabení, pokud zatáhneme všichni za jeden provaz, můžeme uspět a také nás takto motivoval.

 

Proti Sokolu Hošťálková v 6.kole 2.ligy jsme proto nastupovali s tím, že se může stát cokoliv, jenže počáteční mírné mrazení v zádech se v závěru změnilo na příjemně hřejivé teplo. Tomu odpovídal i průběh dlouho zcela vyrovnaného utkání, které postupem doby jen pomaličku krystalizovalo v náš prospěch.

 

Pro konečný výsledek byla jednoznačně nejdůležitější partie na 1.šachovnici. Karol si proti Mudrákovi udržoval bílými mírnou výhodu a tu nakonec, netradičně jako první, proměnil v celý bod. Než se tak ale stalo, objevily se v zápisu tři nerozhodné výsledky. Dva černými - Honza po krátkém boji s Palou a Milan v poněkud delší tahanici s Krejčou - další remízu pak přidal bílými Radek s Bednaříkem. Stál sice podle mého názoru o něco lépe a za jiné situace by asi pokračoval dále, situaci však vyhodnotil optimisticky tak, že Petr S. maje s Krmelou poziční výhodu vyhraje a ze zbývajících tří soubojů bychom dva prohrát neměli. I když po pravdě řečeno, Dominik i Petr Z. bojovali v hodně složitých pozicích a také moje oběť pěšce byla po čertech nejasná. Radkova úvaha se ukázala nakonec jako prozíravá. Je docela možné, že večer před utkáním četl svým dětem pohádku o Dlouhém, Širokém a Bystrozrakém, z nichž ten třetí jej pravděpodobně inspiroval ... Po předpokládané výhře Petra S. se totiž hosté ocitli už v kritické situaci, navíc nás poněkud posunula k celkovému vítězství i moje remíza, když jsem si díky aktivnímu králi dovolil proti Hodovskému v koncovce nestejnopolných střelců obětovat ještě druhého pěšce. V nervózním závěru pak ztratil Malčánek s Petrem Z. figuru, čímž bylo definitivně rozhodnuto. Ačkoliv se v poslední partii snažil Karlík s Dominikem vydolovat pro hosty alespoň jednu výhru, úporný boj skončil nerozhodně a jen potvrdil, že to bylo celkově hodně tvrdé utkání.

 

Konečný stav 3:0=5 je tedy pro nás velmi příznivý nejen ziskem zápasových bodů a skóre, nýbrž i zvýšením vyhraných partií o tři, přičemž jsme ani jednou neprohráli. To nám dává nadějné šance pro další setrvání v soutěži, ke stávajícím devíti bodům však budeme muset určitě ještě něco přidat.

 

K mojí partii si neodpustím poučnou poznámku. Jirka Hodovský zvolil mazaně docela jednoduchou variantu [E92] 1.Jf3 Jf6 2.d4 d6 3.c4 g6 4.Jc3 Sg7 5.e4 0-0 6.Se2 e5 7.dxe5 dxe5 8.Dxd8 Vxd8 9.Sg5 Ve8 10.Jd5 Jxd5 11.cxd5. Ta je o to záludnější, že po výměně dam se pozice zdá být remízová. Omyl! Pokud to budete hrát „normálně" jako já, dostanete se do velkých potíží. Vybourání centra jsem sice znal 11.-c6!, ale po 12.Sc4 následovalo chybné 12.-b5!?. Správný a přesný postup je 12.-cxd5 13.Sxd5 Jd7!, což jsem si doma ihned vyhledal ve svém archivu (Sklenák - J., koresp. 1976-77 a Novotný - J., Havířov 1982), podle partie Teschner - Fischer, Stockholm 1962: 14.Vc1 h6 15.Se3 Jf6 16.Sb3 Jxe4 17.Vc7 Se6 18.Sxe6 Vxe6 19.Vxb7 Va6 20.a3 Jd6 21.Vb4 Vc6 22.0-0 f5 s dobrou hrou černého. Jenže, já nejsem Fischer a také na ty dvě partie úplně zapomněl. Jak by ne, když je to už 30 let! (sj)

 

 ŠK Zbrojovka Vsetín A - Sokol Hošťálková  5½ : 2½


Vložte Váš komentář

Vaše jméno:
Váš komentář:
Zadejte kontrolní kód:
 
code
 

Komentáře

copyright © 2024 ŠKZ Vsetín | všechna práva vyhrazena
kontakt kontakt

 | e-mail: 

skz@sachy-vsetin.cz

 | 

webmaster

 | 

admin

nowonet media s.r.o.
TVORBA WWW STRÁNEK • INTERNETOVÉ OBCHODY • 
INTRANET • SEO OPTIMALIZACE • WEBHOSTING 
Vsetín | Horní náměstí 3 | tel.: 605  426 791|
info@nowonet.com | www.nowonet.com

   logo softapp      1 vasto

 vs plastik

 

Zde je místo pro vaši reklamu.
kontakt: radek@zadrapa.cz

 

 

 

 vskm  vsetín  národní sportovní agentura        zk