Šachový klub VSETÍN

Šachový klub VSETÍN
 
historie klubu
 
zprávy z klubu
 
soutěže družstev
 
galerie hráčů
 
fotogalerie
 
přebor Vsetína
 
šachové úlohy
 
články
 
mládež
 
historie šachu na Valašsku
 
Valašský šachový klub mládeže

SIMULTANKA-GM-NAVARA

 

Valaši poměřili síly s nejlepším českým šachistou

 

„Na Vsetíně tam je lúka, seče ju syneček bez klobúka". Zpívá se v jedné lidové písničce.
Po sobotě 28.9.2019 by do ní mohla přibýt nová sloka: „Na Vsetíně tam je šachovnic, zmatil syneček králů na tisíc". To číslo je samozřejmě jen úlitba potřebám rýmu. Ve skutečnosti bylo zmacených králů 22, šachovnic o čtyři více. Tím synečkem byl český velmistr David Navara, mnohonásobný mistr ČR, výrazná postava světového šachu.

 

Šachisté jistě rozpoznali, že řeč je o simultánce, souběžné hře jednoho silného hráče proti mnoha papírově slabším. Pro běžného hráče je to vzácná příležitost, jak zažít sílu mimořádného šachisty na vlastní kůži. Představte si, kdyby se s místním hokejovým dorostem dvě a tři čtvrtě hodiny proháněl po ledě Jaromír Jágr nebo si s místními tenisty vyměňoval míčky Tomáš Berdych. A pak si s nimi ještě hodinu povídali. Něco takového se přihodilo valašským šachistům.

 

Co přesně mohl návštěvník Domu kultury vidět? Malý sál, 15:08, Emil Macura, v jedné osobě úžasně vitální zlínská šachová legenda, rozhodčí simultánky a její hlavní pachatel dává pokyn a pravice Davida Navary a Tomáše Galdy, prvního z dvaceti šesti vyzyvatelů, se potkávají. Hra začíná. Velmistr vyráží svižným tempem kolem stolů se šachovnicemi. Prvních několik koleček se téměř nezastavuje, tahy činí během chůze. Později, kdy pozice opouštějí známější schémata, se jeho kroky zpomalují. Přesto i v  zamotaných situacích nespotřebuje na tah více než pár vteřin. V té souvislosti později přítomné pobaví Davidova závěrečná omluva za pomalost, vedená snahou o dobrou hru.

 

Po hodině hry stále není ani jedna partie rozhodnuta, byť při podrobnějším prozkoumání se zdá, že kolem některých králů začíná přituhovat. Klobouk dolů před všemi statečnými vyzývateli, první partie skončila až po 1 hodině a 25 minutách a žádná před dvacátým tahem. Bravo, Valaši! Po 2 hodinách a 40 minutách je dohráno. Skóre se z Davidova pohledu zastavilo na 22 výhrách, dvou remízách a dvou prohrách. Remízovali  hošťálkovští Jakub Krejča a Tomáš Galda a vyhráli vsetínští Dominik Parák a Vladimír Bělunek.

 

Kdo vydržel do konce, byl odměněn velmi zajímavou besedou. David svým nezaměnitelným, odzbrojujícně poctivým způsobem odpovídal na otázky ke svým šachovým začátkům, tréninku, kloubení školy a šachů, životu šachového profesionála, šachové kultuře některých zemí, budoucnosti šachu, šachu na internetu.

 

19:00 šachový svátek na Vsetíně končí. Myslím, že nemluvím jen za sebe, když řeknu, že jsme byli svědky velké profesionality a kultivovanosti. Tleskáme a děkujeme Davidovi a Emilovi za krásný zážitek.

 

Fotogalerie (Radek Zádrapa a Kryštof Kovařík)

 

Radek Zádrapa

 


Vložte Váš komentář

Vaše jméno:
Váš komentář:
Zadejte kontrolní kód:
 
code
 

Komentáře

copyright © 2021 ŠKZ Vsetín | všechna práva vyhrazena
kontakt kontakt

 | e-mail: 

skz@sachy-vsetin.cz

 | 

webmaster

 | 

admin

nowonet media s.r.o.
TVORBA WWW STRÁNEK • INTERNETOVÉ OBCHODY • 
INTRANET • SEO OPTIMALIZACE • WEBHOSTING 
Vsetín | Horní náměstí 3 | tel.: 605  426 791|
info@nowonet.com | www.nowonet.com

  GLASS SERVICE austin

    Zde je místo pro vaši reklamu.
    kontakt: radek@zadrapa.cz

 

 

 

 vskm    vsetinzk